Bir televizyon kalanında katıldığı programda koalisyon tartışmalarına ve seçim sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Yalçın Akdoğan, seçim sürecinde HDP ile ilgili olarak "Barajı geçemese süper olur" sözlerine, "Bir parti yüzde 40-45 bandında oy alıyor ama tek başına iktidar olamıyor. MHP üç puan fazla alıyor, ama milletvekili HDP ile aynı. Burada bir terslik yok mu? ‘HDP’nin barajı geçmemesi süper olur” derken bu mantıkla söyledim," diyerek açıklık getirmeye çalıştı.

Akdoğan, belirsizliğin giderilmesi gerektiğini savunarak seçim dönemlerinde para hareketliliğinin durduğunu söyledi.

‘SEÇİM SONUÇLARI SÜRPRİZ DEĞİL’

Akdoğan, seçim sonuçlarına ilişkin anketlerin farklı tablolar ortaya koyduğunu belirterek, AKP’nin seçim konusunda tecrübeli olduğunu, toplumun nabzını en iyi tutan partinin AKP olduğunu, o yüzden bu tablonun çok sürpriz olmadığını öne sürdü.

"YÜZDE 41 YÜKSEK BİR OY"

Akdoğan, “Bu tabloyu şöyle okumak lazım, AK Parti’nin 40-45 bandında olduğu görülüyordu zaten anketlere göre. Hatırlarsanız yayınınızda söyledim, biz yüksek oy alabiliriz. Yüzde 41 yüksek bir oydur, 40’ı geçmiş çok fazla parti yok Türk siyasetinde. Yüzde 43-44 alsak hükümet olamayabiliriz, böyle bir sıkıntı var. Dört parti olunca, bir iki puanla hükümet kurmak mümkün olabilir veya olmayabilir yorumunu yapmıştım. Sadece HDP açısından barajı geçecek mi geçmeyecek mi değil” ifadelerini kullandı.

‘SİSTEMDE SIKINTI VAR’

Akdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bazıları tedirgin oldu. Nasıl yüksek oy alıp da 276 bulunamıyor. Bu sistemde böyle bir sıkıntı var. Aslında sistemin, yapının iflasıdır. Bir parti yüzde 40-45 bandında oy alıyor ama iktidar olamıyor tek başına, bu bir sıkıntıdır aslında. Diyelim MHP üç puan fazla alıyor, milletvekili sayısı aynı HDP’yle. Burada bir terslik yok mu? Üç puan az bir puan değil. Üç puan fazla alıyorsunuz aynı vekili çıkarıyorsunuz veya biz 40’ın üzerinde oy alıyoruz tek başına iktidar olamıyoruz. Burada bir terslik var.”

‘TEK BAŞINA İKTİDAR OLABİLMEK İÇİN ÜÇ PARTİLİ BİR YAPI GEREK’

“Bunu yaptığımız projeksiyonlarla görüyorum, gündeme getirdim. Bu yüzden ‘HDP’nin barajı geçmemesi süper olur’ derken bu mantıkla söyledim. AK Parti’nin tek başına iktidar olabilmesi için üç partili bir yapı gerekiyor. Dört parti olduğunda ince hesaplara iş kalıyor çok zorlaşıyor. Yoksa her hangi bir partiye düşmanlıkla alakalı bir şey değil. Dördüncü partiye geçtiği andan itibaren birinci olan partinin çok yüksek alması gerekiyor. Bu ne kadar mümkün olabilir. Bu yüzden böyle bir eleştiriydi bu.”