HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, asgari ücretin 3 ayda bir yeniden belirlenmesini öngören yasa teklifini TBMM Başkanlığına sunduklarını söyledi.

Paylan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, müjde gibi açıklanan yüzde 50 zamlı asgari ücretin, fiyat artışlarına 40 gün dayanamadığını ifade etti.

"SEFALET ÜCRETİ"

Yeni yılın ilk dakikalarıyla elektrik, doğal gaz zamlarıyla başlayan fiyat artışlarını benzin, mazot, ulaşım ve gıda zamlarının izlediğini ifade eden Paylan, şunları kaydetti:

"Türk-İş'in açıkladığı rakamlara göre açlık sınırı 5 bin, yoksulluk sınırı 16 bin liraya ulaştı. Şimdiki asgari ücretle bir evde 4 kişi çalışırsa ancak yoksulluk sınırına ulaşabiliyor. İşte bu şartlarda asgari ücret tartışmaları yeniden başladı. İktidar, 'Temmuzda yeniden değerlendirebiliriz, bakarız, değerlendiririz' diye millete umut satıyor. Ama şu anda asgari ücretliler, sefalet ücretiyle karşı karşıya."

Paylan, ramazan ayı yaklaşırken, vatandaşın nasıl iftar ve sahur yapacağını düşündüğünü belirtti.

"ASGARİ ÜCRETLİNİN 3 AY DAHA BEKLEME ŞANSI YOK"

Asgari ücretin yıl ortasını beklemeden derhal yeniden ele alınması gerektiğini vurgulayan Paylan, "Bunun için bir yasa teklifini Meclise sunduk. Asgari ücret tespit komisyonu derhal toplanmalı ve verdiğimiz yasa teklifine göre de asgari ücret 6 ayda bir, yılda bir değil, 3 ayda bir yeniden değerlendirilmelidir. Asgari ücretlinin nefesi kesilmiş durumda ve 3 ay daha bekleme şansı yok" diye konuştu.

Kaynak: Evrensel