Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek ve Sosyal Politikalar Komisyonu Eş Sözcüsü Cemalettin Yüksel, "Asgari ücret insan onuruna yaraşır düzeyde olsun" kampanyasına dair partinin İstanbul İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol, asgari ücret görüşmelerinin ülkenin en büyük toplu  sözleşmesi olduğuna işaret ederek, "Asgari ücret belirlendiğinde diğer bütün ücret skalası bundan etkilenir. Ekonomi bir bütün olarak bundan etkilenir. Sermaye her zaman kendi lehine olan daha düşük ücret talebi için ücret belirleme süreçlerinde bütün kurumlarıyla yapar. Sıra şimdi emekçilerde ve halkta. Şimdi bu sesi gür çıkarma zamanı" dedi.

'EKONOMİK KRİZ EMEKÇİLERİN OMUZLARINA YÜKLENİYOR'

Mezopotamya Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, HDP'li Yüksel, iktidarın Anayasa ve Asgari Ücret Yönetmeliği kriterlerini gözetmediğini belirterek, ekonomik krizin bütün yükünün işçilerin ve emekçilerin omuzlarına yüklendiğini ifade etti.

Yüksel, "AKP-MHP iktidarı, var olan ekonomik krizin yanı sıra siyasi krizi, savaş politikaları ve milliyetçi söylemlerle unutturma hevesinde, ortak mücadeleyi ve itirazı birbirinden koparmayı, dinamitlemeyi hedeflemektedir. Türkiye tarihinde yaşanan açlık, yoksulluk, gelir adaletsizliği hiçbir dönem bu kadar yüksek olmamıştır. Türkiye'de 25,5 milyon kişi açlık sınırının, 51 milyon yurttaş da yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Kimi araştırma sonuçlarına göre, ülke nüfusunun yüzde 90'ına karşılık gelen 76,5 milyondan fazla kişi aç ve yoksul olarak yaşamını sürdürüyor” diye belirtti.

ASGARİ ÜCRET KAMPANYASI

"AKP, insanların yoksulluğunu kendisine bağımlılık aracı haline getirmiş, sosyal devletin asli görevlerinden olan sosyal yardımları ‘lütuf’ gibi sunarak yoksul kesimi açlıkla, yoksullukla terbiye etmeye çalışmaktadır” diyen Yüksel, milyonlarca kişinin temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını, banka ve tefecilere mahkum edildiğini söyledi.

Yüksel, asgari ücret tartışmalarına değinerek, "10 milyonun üzerinde emekçi ya asgari ücretin altında ya da asgari ücrete yakın bir ücrete çalışmaktadır. Asgari ücret, kayıt dışı çalışanlarla birlikte yaklaşık 20 milyonun emekçinin ve onlarının ailelerinin yaşam koşullarını ilgilendirmektedir. HDP olarak asgari ücret düzeyinin yükseltilmesi, emekli maaşlarının insan onuruna yaraşır düzeye getirilmesi, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkının sağlanması, temel yurttaşlık gelirine dair çalışmalar yapılması kapsamında hayat pahalılığı ve yoksullaşma ile birlikte ortaya çıkan sorunların giderilmesine yönelik mücadelemiz aralıksız bir biçimde devam edecektir. Partimiz, 1-10 Aralık tarihleri arasında ‘Asgari ücret insan onuruna yaraşır düzeyde olsun’ başlığı altında ‘Asgari ücret 12 bin 500 TL olsun’ talebiyle kampanya yürütecektir" diye konuştu.