HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AKP Meclis grubunun başörtüsüne ilişkin anayasa değişiklik teklifini müzakere etmek üzere kendilerinden randevu talep ettiğini, mevcut siyasi ortamda bu teklifin tartışılmasını samimi ve güven verici bulmadıkları için bu talebi reddettiklerini açıkladı.

‘AK PARTİ İLE GÖRÜŞMEME KARARI ALDIK’

AK Parti Meclis Grubu yöneticilerinin, HDP Meclis Grup Yönetimi'nden çarşamba günü için randevu istediğini söyleyen Oluç, talebi partisinin yetkili kurullarıyla değerlendirdikten sonra bu talebi reddettiklerini söyledi.

HDP’nin kapatılmasına yönelik davanın Anayasa Mahkemesi’nde devam ettiğini hatırlatan Oluç, randevu talebini reddetme gerekçelerini şöyle açıkladı:

“HDP’ye yönelik bir intikam davası olan kapatma davasının bütün hızıyla devam ettirilmesi, en son partimizin anayasal hakkı olan hazine yardımının iktidar blokunun siyasi baskısı sonucu bir hak gaspı olarak Anayasa Mahkemesi tarafından ve anayasaya aykırı bir şekilde bloke edilmesi ve özellikle bunun gerçekleşmesi için Cumhur İttifakı bileşenlerinin ağır baskısının AYM üzerinde yaşanması nedenleriyle Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Yönetimi ile anayasa değişikliği teklifi hakkında görüşmeme kararı aldık. Randevu taleplerine olumlu cevap vermedik”.

'ANAYASA ÇİĞNENİRKEN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ GÖRÜŞMEYİ SAMİMİ BULMUYORUZ'

AK Parti’nin Meclis Grup Yönetimi’nin diyalog çabalarını önemsiz görmediklerini ifade eden HDP’li Oluç, “İktidarın bizlere yönelik politikaları nedeniyle böyle bir görüşme zemininin ortadan kaldırıldığını düşünüyoruz. Mevcut anayasanın bile her gün çiğnendiği, hukukun askıya alındığı bir dönemde anayasa değişikliği görüşmeyi samimi, inandırıcı ve güven verici bulmuyoruz” diye konuştu.

‘SEÇİMLERİN DEMOKRATİK BİR ORTAMDA YAPILMAYACAĞINA DAİR ÖNEMLİ İŞARETLER’

Türkiye’nin seçim ortamına girdiğini belirten Oluç, “Seçim ortamında yargı vesayetinin HDP’ye yönelik işletiliyor olması, yargı vesayeti ile siyaset alanının dizayn edilmesi ve HDP’ye yönelik tasfiye politikalarının devam etmesi seçimlerin adil demokratik ve eşit bir ortamda yapılmayacağına dair çok önemli işaretlerdir. Demokratik siyasete iktidar tarafından kastedilmiştir. AYM üzerindeki Cumhur İttifakı'nın açık baskısını da göz önünde bulundurduğumuzda; bu teklifin tartışılmasını samimi ve güven verici bulmuyoruz” ifadelerini kullandı.