Halkların Demokratik Kongresi Yürütme Kurulu’nun açıklaması şöyle:

 

HDK; HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ’DİR

 

HDK, EŞİTLİĞİN, EMEĞİN, BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN MÜCADELESİNİ SÜRDÜRMEYE DEVAM EDECEK

 

6 Mart Salı günü “Habertürk” ve “Bugün” gazeteleri “Deşifre olan KCK’nin yerine HDK kuruluyor”  haberleriyle çıktı. Yine bir bölüm medya da hiç sorgulamadan bu haberleri web sitelerine taşıdı. Manşetten ve sürmanşetten verilen haberlerin kaynağı gösterilmiyordu. Ancak her zaman yapıldığı gibi, “istihbarat kaynaklı” olduğu söyleniyordu. Yani polis kaynaklı ve manipülatif amaçlı bir haber yapılmış ve HDK’yi karalamak için harekete geçilmişti.

 

Haberlerde, “Halkın Demokratik Kardeşliği” adı altında bir örgütün kurulacağından ve kısaltılmış halinin de (HDK) olduğundan söz ediliyordu. Bu haberin ‘Halkların Demokratik Kongresi’ni hedef göstermek kastıyla yapıldığı açıktır. Bu tür manipülatif haberlerden sonra nelerin yaşandığını biliyoruz.

 

Söz konusu haberde her ne kadar “Halkın Demokratik Kardeşliği” ismi kullanılmış ise de kısaltılmış hali “HDK” olan ve “solu da kapsayacak bir yapılanma” gibi tanımlamalarla HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ, kısa adıyla “HDK”nin hedef gösterilmek istendiğini biliyoruz. Adı geçen gazeteleri kınıyoruz. Kirli oyunların unsuru olan bu gazeteleri protesto ediyoruz.

 

Ancak her şeyden önce bir Afrika halk sözünü hatırlatmak isteriz: “Güneşe tükürmeye kalkan yüzüne tükürür.”

 

HDK, yani Halkların Demokratik Kongresi, gücünü ve kararlılığını halktan almaktadır. Açık ve aleni olarak örgütlenmekte, halka dayanarak ilerlemektedir. HDK gücünü, işçi ve emekçilerden, aydınlardan, sanatçılardan, kadınlardan, gençlerden, LBGT bireylerden, çevresine, doğaya ve yaşama sahip çıkan köylülerden, inkar edilen ve yok sayılan tüm halklardan ve tüm inanç mensuplarından almaktadır.

 

12 Haziran Genel Seçimlerine “Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku” olarak katılan ve 36 milletvekili çıkaran güçler, seçimlerden sonra yeni bileşenlerle daha da güçlü bir adım atarak HDK’yi, yani Halkların Demokratik Kongresi’ni kurdular. HDK, Türkiye’nin 81 ilinde il, ilçelerinde ise ilçe meclisleri olarak her geçen gün büyümektedir. AKP Hükümeti’ni, barış, emek, özgürlük ve eşitlik düşmanlarını tedirgin eden budur. Aynı zamanda bir siyasi parti kurma girişimi içinde olan HDK, sömürü ve baskıdan beslenenleri tedirgin etmekte ve bu durum bizi daha da umutlandırmaktadır.

 

HDK hakkında bilinmezlikler yaratmak, şaibe uyandırmak, çeşitli senaryolar üreterek itibarsızlaştırma çabası içinde olmak beyhudedir. HDK’ye yönelik her saldırı HDK’yi daha da güçlendirecektir.

 

Karanlık güçler bu amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklarını bilmelidir. Aksine bu tür hesaplar HDK’yi daha da güçlü kılacak, karşılaşacağı oyun ve entrikalar karşısında bağışıklık kazanmasını sağlayacaktır.

 

HDK, HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ’DİR

HDK, demokratik, eşit, özgür ve kardeşçe bir geleceğin mücadele merkezidir.