HDP’nin açıkladığı deklarasyonun “hakikat kırımına dair tavır” olarak niteleyen HDK Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, “Önümüzde güçlü bir deklarasyon var bu yolda hep birlikte yürümeliyiz” dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) açıkladığı “Demokrasiye, Barışa, Adalete Çağrı Deklarasyonu”nu değerlendiren Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek, HDP’nin demokratik cumhuriyeti inşaya dair tavrını ortaya koyduğunu söyledi.

Çiçek, “HDP kişiler ya da kimi partiler üzerinden bir mesele tartışmıyor. İlkeler, toplumsal ve siyasal hakikatler üzerinden, halkların, kimliklerin kendini ifade etmesi gerçeği üzerinden ele alıyor. Mesela, barış meselesine Kürt halkı nasıl yaklaşıyor? Çözüm meselesine Kürt halkı nasıl yaklaşıyor? Kimse sormuyor. İşte bu metnin esas önemli olduğu nokta bu” dedi.
 
‘KARARLI YÜRÜYÜŞÜN SOMUT YANSIMASI’
 
“Bu metin hakikat kırımına, ezilen kimliklerin kırımına, meselenin gerçek çözümüne dair bir tavır” diyen Çiçek, şöyle devam etti: “Birileri hafızamızı kırmaya, birileri bilincimizi çarpıtmaya, birileri demokrasi ve özgürlük mücadelesi yürüten bizlerin toplumsal ve örgütsel bütünlüğünü parçalamaya çalışıyor. Biz de inadına örgütlü, toplumsal mücadele de toplumun siyasallaşması, siyasetin toplumsallaşması mücadelesinde ısrar edeceğiz. Son tartışmalara karşı açık bir tavır ve tokattır. HDP’nin toplumsal özgürlük, demokrasi ve adalet mücadelesinde büyük, ısrarlı ve kararlı bir yürüyüşünün somut göstergesidir.” 
 
‘HEP BİRLİKTE YÜRÜMELİYİZ’
 
Muhalefete de seslenen Çiçek, şunları söyledi: “Gerçek derdi cumhuriyetin demokratikleşmesi olanlara çağrı yapılıyor. Hakikati, hakikat kılacaksınız. Toplumsal gerçeklikleri kendi hakikat zeminin de tarif edeceksiniz, dar parti çıkarını değil ülkenin toplam çıkarını ele alırsanız, her türlü kadim sorun çözülür. Toplumun kendi tarihinde hafızasında, yaşamında, üretim alanında çözüm aklı var. Siyaset bunu çözümsüz kılıyor, yabancılaşmayı, kutuplaştırmayı doğuruyor. Kazanmak mı istiyorsunuz? O zaman önce toplumsal alanda sorunların çözümüne dair bir perspektifle kazanacaksınız. Toplumsal mücadele büyütülmediği, derinleşmediği sürece halkın muhataplığı, tarifi üzerinden kurulmadığı sürece çözümsüzlük aralığında debeleneceğiz. Bu yüzden önümüzde güçlü bir deklarasyon var bu yolda hep birlikte yürümeliyiz.” 

Kaynak: MA