Kadıköy Meydanı'nda bir araya gelen hayvanseverler, hayvan haklarını gasp ettiği öne sürülen yasa tasarısına karşı eylem yaptı.

Hayvan haklarını gasp ettiği öne sürülen yasa tasarısına karşı çıkmak için hayvanseverler Kadıköy Meydanı'nda toplandı.

"Hindiler candır yemek değil", "En büyük ibadet yaşatmaktır", "Tek yol hayvanizm" yazılı dövizler taşıyan yaklaşık bin hayvansever, tasarıya karşı çıktıklarını göstermek için basın açıklaması düzenledi. Sanatçılar Leman ve Şevval Sam, oyuncu Tuna Arman, gazeteci Ömür Gedik ve Çarşı grubu da hayvan severlere destek verdi.

5199 SAYILI KANUNUNA TEPKİ

Hayvan hakları savunucuları, "Hayvanları Korumu Kanunu"nun hayvanlar lehine iyileştirilmesi talebiyle, evcil hayvanlarıyla birlikte Kadıköy İskelesi önünde toplandı.

Burada grup adına açıklama yapan Hamide Dinç, havyanlar aleyhinde yapılacak her türlü düzenlemeye karşı olduklarını söyledi.

Dinç, "Hayvan deneylerine, tehlikeli ırk kavramına, sokaktaki hayvanların toplanmasına, evdeki hayvanlarımıza dokunulmasına, hayvanların sirk, hayvanat bahçesi, yunus parkı gibi yerlerde tutsak edilmesine ve eğlence adı altında sömürülmesine, petshoplarda hayvan satışına, hayvan kaçakçılığına 'hayır' diyoruz. Hayvanlara uygulanan şiddete, tecavüzlere göz yumulmasına 'hayır' diyoruz, 5199 sayılı kanunun iyileştirilmesine 'evet' diyoruz" diye konuştu.

"HAYVANLAR KANUNDA CANSIZ EŞYA OLARAK GEÇİYOR"

Eyleme destek veren oyuncu Tuna Arman, hayvanların yaşaması için yalvardıklarını ve bu yüzden sokaklarda olduklarını belirterek, "Hayvanlarımızın canlı olduğunu anlatmaya çalışıyoruz. Maalesef kanunda cansız eşya olarak geçiyor. Onların canlı olduğunu ve yaşamaları gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

Yeni tasarıyla beraber sokaklarda hayvanların kalmayacağını ifade eden Arman, tasarının maddelerine karşı çıktığını söyledi. Yüzünü kedi figürü ile boyayan bir hayvansever ise hayvan haklarında Türk milletinin duyarlı olmadığını belirterek, hayvan tecavüzleri ve cinayetlerinin kendilerini üzdüğünü kaydetti.

Bir diğer hayvansever ise hayvanların ormanlarda değil insanların arasında yaşaması gerektiğini söyledi.

"CEZALAR ÜZERİNDE DAHA FAZLA ÇALIŞMA YAPILMALI"

Sanatçı Şevval Sam, hayvan hakları konusunda herkesi duyarlı olmaya davet ederek, "Ormanlara atılan, üzerlerinde deney yapılan, tecavüze uğrayan hayvanlar ve keyfine göre hayvanlara eziyet çektiren insanlara verilecek cezalar üzerine daha fazla çalışma yapılması gerekiyor" dedi.

Eyleme Lokum isimli ördeği ile birlikte gelen hayvan sever bir kadın, pazardan bacağı sakat bir ördek aldığını ve 3 senedir ördeğinin iyileşmediğini belirterek, "Ördek beslemek harika bir duygu" diye konuştu.