Ermeni Soykırımı'na dikkat çekerek soykırım konusunda farkındalık yaratamak amacıyla kurulan Armenian Youth Federation (Ermeni Gençlik Federasyonu) adlı grup, 1915’in hemen öncesinde veya sonrasında, Türkiye’den Amerika’ya göç etmek zorunda kalan ve aslında hikâyelerini çok da fazla bilmediğimiz “hayatta kalmayı” başaran insanların gündelik hayatımızı etkileyen buluşları veya icatları hakkında bilgilendirici posterler hazırlayor. Grup, bu posterleri Facebook üzerinden yaygınlaştırıyor.

Agos'tan Nahat Karaköse'nin haberine göre, Ermeni Gençlik Federasyonu’nun dikkat çektiği bazı isimler şöyle:

Raymond Damadian: 1936’da New York’ta doğan matematikçi ve doktor Raymond Vahan Damadian, 1915’te Türkiye’den kaçıp ABD’ye göçen Vahan Damadian’ın oğlu. 1969’da tıp dünyasının vazgeçilmezi olan MR aletini icat etti.

Luther George Simjian: 1905 Antep doğumlu Simjian, 1915’teki katliamlarda ailesini kaybetti; önce Beyrut’a, oradan Marsilya’ya ve en sonunda ABD’ye göçerek Connecticut’taki akrabalarının yanına sığındı. Yaptığı çalışmaların sonucunda, birçok buluşun patentini aldı. Uygulaması başkasına ait olsa da, bankamatik fikrini geliştiren kişi. En önemli buluşları arasında, teleprompter yer alıyor.

Artür Bülbülyan: 1900’de Isparta’da doğan ve 1920’de ABD’ye göçen Bülbülyan, II. Dünya Savaşı’nda Amerikan ordusu tarafından kullanılan A14 oksijen maskesini icat etti.

Asadur Sarafyan: 1895’te Kayseri’de, Hamidiye alaylarının katliamlarından kaçmak için anne ve babasının sığındığı bir mağarada dünyaya gelen ve yaşam savaşı vererek hayatta kalan Sarafyan, 1914’te hayallerinin ülkesi Amerika’ya göç etti. Makine mühendisliğine ilgi duydu ve çalıştığı firmalarda bu yetisini geliştirdi. Zaman içinde deniz suyundan içme suyu elde eden arıtma tesisi, protatif elektrikli testere, kitap ciltleme makinesi gibi birçok alet icat etti. En önemli icadı ise, hiç şüphesiz otomatik araba vitesidir.

Alex Manoogian: 1901’de İzmir’de doğan Manoogian, 1920 yılında Amerika’ya göç etti. Endüstri mühendisi olarak çalışan Manoogian’ın en büyük icadı, şu an her banyonun olmazsa olmazları arasında yer alan tek gövdeli musluktur.

Habere gitmek için
tıklayınız.