28 Eylül günü 5 bin asker ve özel harekat timinin düzenlediği operasyonla yıkılan Bitlis'in Olek köyündeki PKK'lilere ait mezarlıkta basın açıklaması düzenlendi.

"Xerzan Şehitliği"nde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Hatip Dicle, mezarların tahrip edilmesinin savaş hukukunda ve ahlakında dahi olmadığının altını çizerek, "Kürt halkı, çok eşitsiz bir güçle karşı karşıya kalmasına rağmen onuruyla mücadele ediyor. Cami ateşe verilmek istenmiş, halk tarafından engellenmiş. Yanında bulunan misafirlik yerle bir edilmiş. Bu hangi savaşın hukukunda, kuralında ve ahlakında vardır. Hitlerin savaşında bile bütün Avrupa'daki kiliselerin koordinatları pilotlara verildi. Bunlar asla zarar görmemeli denildi, ama kendisini İslam ideolojisi ilan eden bir iktidarın döneminde mezarlıklar, cem evleri ve kutsal değerlere el uzatılıyor" dedi.

'KÜRT HALKININ YÜZÜNE NASIL BAKACAKSINIZ?'

AKP'nin insanlık tarihine adını kara harflerle yazdığını ifade eden Dicle, "İnsanlık tarihinde bütün savaşların bir sonu vardır, ama savaşanlar şunu düşünemediler, savaş bittikten sonra bir birimizin yüzüne nasıl bakacağız? Buradaki vahşeti yapanlar Kürt halkının yüzüne nasıl bakacak? Bu manzara gösteriyor ki bunlarda utanma yok. Biz ölümlere alıştık, ama değerlerimize olan saldırıyı asla kabul etmeyeceğiz" diye konuştu.