Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrası yaşamlarını yitirenler toprağa veriliyor.

Depremin ağır hasar verdiği illerden Hatay'ın Antakya ilçesinde, "deprem mezarlığı" oluşturuldu. Kepçeler tarafından kazılan ve numaralanan mezarlara defin yapılıyor.

Pazarcık ve Elbistan merkezli 2 depremde 100 saat geride kalırken, Hatay'da binlerce kişi yaşamını yitirdi. Antakya ilçesinde defin işlemleri başladı.

Kılıçdaroğlu, Gaffar Okan'nın mezarını ziyaret etti Kılıçdaroğlu, Gaffar Okan'nın mezarını ziyaret etti

İş makineleri tarafından düzenlenen alanda cenaze teslim, cenaze yıkama ve mescit alanları oluşturuldu. Hastanede otopsi işlemi tamamlanan cenazeler, nakil araçları ile "deprem mezarlığı" alanına getirilip dini vecibeler yerine getirilerek defin yapılıyor.

Defin işlemlerinde her cenaze için tek tek namaz kılınıyor ve namaz sonrası Denizli İl Müftülüğü'nün görevlendirdiği din görevlileri eşliğinde ve dualarla defin yapılıyor. Cenazeler işlemlerin hızlı yapılabilmesi ve karışıklığı önlemek için mezar taşlarına isim yerine numara veriliyor.

Farklı şehirlerde defin yapmak isteyenlere ise cenazeleri teslim ediliyor. Deprem bölgesine farklı şehirlerden gönderilen mobil gasilhaneler de bu merkezden talep edilen ilçelere gönderilecek.