The Economist dergisi, 2022 sona ererken “yılın ülkesi” olarak, Rusya’nın savaş başlattığı Ukrayna’yı seçti. Dergi, Ukrayna’nın “halkının kahramanlığı ve zorbaya karşı duruşları” için yılın ülkesi seçildiğini açıkladı.

The Ekonomist dergisi, 2022’nin sonu için hazırladığı “enler” kapsamında, “yılın ülkesi” ünvanını Ukrayna’ya verdi. “2022’de yılın ülkesi sadece Ukrayna olabilir” başlıklı yazıda, 24 Şubat’ta Rusya’nın başlattığı işgalden bu güne Ukrayna’nın direnişi hatırlatılarak “Halkının kahramanlığı ve zorbaya karşı duruşları için” denildi.

The Economist yazar ve editörlerinin 2013’ten bu yana aher yıl “yılın ülkesini” seçerken uzun bir karar sürecinden geçtiği belirtilen yazıda, bu yıl kararın kolay alındığı belirtildi.

Normalde “yılın ülkesi” ünvanının bir önceki 12 ay boyunca en fazla ilerleme kaydeden ülkeye verildiği belirtilirken Ukrayna’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in işgal kararı sonucu halkın hayatının her geçen gün kötüye gittiği aktarıldı. Çok sayıda insanın hayatını kaybettiği, şehirlerin vurulduğu ve yıkıldığı, milyonların evinden kaçtığı, Ukrayna ekonomisinin üçte bir oranında küçüldüğü belirtildi.

Kaynak: T24