İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma günü 1 Mayıs, Türkiye genelinde çeşitli etkinlikler ve mitinglerle kutlanacak.

Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Genel Başkanı Mahmut Arslan da, 1 Mayıs'ı hafta boyunca Türkiye'nin her yerinde kutlayacaklarını duyurdu.

Yazılı açıklama yapan Arslan, 1 Mayıs'ı 25 Nisan-1 Mayıs arasında '1 Mayıs Haftası' olarak kutlayacağını belirterek, şunları söyledi:

"1 Mayıs'ı, hafta boyunca amacına ve ruhuna uygun bir şekilde her yerde kutlayacağız. Dijital platformlarda, meydanlarda, iş yerlerimizde ve Türkiye'nin her yerinde emekçilerin taleplerini, çözüm önerilerini ve mesajlarını en etkin şekilde dile getireceğiz. Çalışma hayatı, çalışanlar ve sendikal hareket için her gün önemli bir konuyu tespit ederek, genel başkan yardımcılarımızın açıklamalarıyla bu konuları tartışacağız.

'ILO C190 SAYILI SÖZLEŞME TÜRKİYE TARAFINDAN ONAYLANSIN' ÇAĞRISI

Düzenleyeceğimiz programlarla, salgının çalışma hayatına etkilerini, kayıt dışı istihdamı, işsizliği ve sendikal örgütlenmenin önündeki engelleri, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısını, savaşın emekçiler üzerindeki etkilerini ve barış talebimizi, yüksek enflasyon karşısında emekçilerin ücretlerindeki gerilemenin önüne geçilmesini, asgari ücretin yeniden belirlenmesini, ücretlerdeki ağır vergi yükünü, kadına yönelik şiddetle mücadeleyi, savaş nedeniyle yurtlarını terk eden göçmenlerin trajedilerini, İsrail'in Mescid-i Aksa'ya saldırılarını, Sudan ve Tunus'ta yaşanan darbeleri, salgınla mücadele konusunu ve ILO C190 Sayılı sözleşmenin Türkiye tarafından onaylanması talebi gibi emekçileri yakından ilgilendiren konuları gündeme taşıyacağız. 1 Mayıs'ta emeğimizin karşılığını almak için mücadelemizi yükselterek devam ettireceğiz."