Ankara'nın Hacıbayram Mahallesi'nde IŞİD'e yönelik düzenlenen operasyonda 15 kişi gözaltına alındı. Ulus'ta bulunan Hacıbayram Mahallesi'nin IŞİD üyelerinin Türkiye'deki merkezi olduğu, daha önce de dış ve iç basında defalarca yer almıştı.

IŞİD'in Hacıbayram'daki faaliyetleri, ilk olarak 2014 Haziranı'da, 14 yaşında örgüte katılan birinin Rakka'da yaralandıktan sonra mahalleye dönmesiyle birlikte gündem oldu. Çocuğun babası Yusuf, hükümetin bu konuda herhangi bir resmî soruşturma başlatmadığını ve bölge sakinlerinin, yetkilileri harekete geçmemekle suçladığını söyledi.

14 Eylül 2014'te Ceylan Yeğinsu imzası ve “Türkiye'den IŞİD'e sabit bir şekilde militan akıyor” başlığıyla New York Times'ta yayımlanan haberde, IŞİD sempatizanları ve mağdurlarıyla yapılan görüşmelere yer verildi ve "Ankara'nın turist bölgesinin ortasındaki köhne bir mahalle olan Hacıbayram, geçen yıl boyunca IŞİD'in militan devşirme merkezi haline geldi. Hacıbayram'da yaşayanlar, en az 100 bölge sakininin IŞİD savaşçısı olmak için Suriye'ye gittiğini söyledi" ifadeleri kullanıldı.

ERDOĞAN NEW YORK TİMES'I HEDEF ALMIŞTI


IŞİD'in Türkiye'nin başkentindeki faaliyetlerine vurgu yapan habere dair Türk yetkililerinin tepkisi ise haberin içeriğine dair olmadı. Haberin bir kısmının Neşe İdil’in çevirisi ile Radikal'de yayımlanmasının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haberin, "Ankara'da, Erdoğan ve Davutoğlu, radikal Selefiler tarafından kullanılan ve IŞİD militanlarına nezaret eden bir camiden yaklaşık 91 metre uzakta bulunan tarihî Hacı Bayram Veli Camisi'nde namaz kılmaya geldi" bölümünde fotoğrafının kullanılmasıyla ilgili olarak NYT'ye tepki gösterdi ve "Dün bir gazete, Hacı Bayram Camii'nden çıkışımızın fotoğrafını kullanıp bizi teröre destek vermekle suçluyor. Bu en hafif tabiriyle edepsizliktir, alçaklıktır, adiliktir" açıklamasını yaptı.

Hacıbayram Mahallesi'ndeki IŞİD varlığına dair haberlerin büyük bir kısmının altında imzası bulunan bir diğer isim ise BirGün gazetesi muhabiri Doğu Eroğlu oldu.

IŞİD'e katılan Hacıbayram sakinleriyle görüşen Eroğlu, 2014 yılının Kasım ayında yaptığı haberde, "mahallenin birçok noktasında IŞİD bayraklarının göründüğüne, 18 yaşın altındaki pek çok çocuğun IŞİD sempatizanı olduğuna ve örgütün Suriye'nin Rakka kentindeki tesislerine gidip geldikten sonra Ankara'daki örgütleme faaliyetlerini yürüttüğüne" dikkat çekti.

Eroğlu, mahalledeki IŞİD yapılanmasının önünü açan sürecin 2000’li yıllarda başladığını, Selefi olduğu öne sürülen kişilerin mahalleye yaptığı ziyaretlerin 2004 yılında sıklaştığını yazdı.

Eroğlu, mahallelilerin Selefi örgütlenmesi içerisinde yer alan kişilerin sayılarının 2009’da iyice arttığını ancak Suriye’deki iç savaş henüz başlamadığı için güvenlik birimlerinin bu örgütlenmeye ilgi göstermediğini iddia ettiklerini de aktardı.

Doğu Eroğlu, Haziran ayında röportaj yaptığı, doğma büyüme Hacıbayramlı bir IŞİD militanı da, örgütün mahalledeki etkinliğini şöyle anlatmıştı:

"2000’lerin başında Adapazarlı Süha isimli biri gelip Selefiliği tebliğ etti. Selefiliği kabul eden büyüklerimiz de bize anlattı. Maide suresi 44’üncü ayeti gösterdiler: 'Her kim Allah’ın hükmüyle hükmetmezse kafirlerin ta kendisidir. Bu ayetler de söylendikten sonra düşünün bakalım, hangisi Allah’ın hükmüyle hükmediyor, hangisi kendi kanunlarını getiriyor?' dediler.

"Mahalledeki Selefiler zaten El Kaide operasyonlarında alınmışlardı önceki yıllarda. Kendi içlerinde namazlarını kılıp inançları doğrultusunda yaşıyorlardı ama IŞİD’le bir bağlantıları yoktu. El Kaide’yle iletişimleri vardı ama El Kaide’yi aradan çıkartıp İslam Devleti’ne biat verdiler."