Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu'nun öldürülmesine ilişkin hazırlanan iddianamede, cinayete ilişkin dikkat çeken ayrıntılar yer aldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Zafer Ergün tarafından hazırlanan 364 sayfalık Necip Hablemitoğlu iddianamesinde, 18 Aralık 2002 tarihindeki cinayetin tetikçisinin "Levent Göktaş Suç Örgütü" üyesi olarak gösterilen eski Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu olduğu öne sürüldü.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre savcılık, emekli Yüzbaşı Ahmet Tarkan Mumcuoğlu'nun olay tarihinde "Kazakistan'daydım" iddiasının aksine "KKTC üzerinden askeri uçakla gizlice" Ankara'ya geldiğini iddia etti.

Gözaltına alınarak tutuklanan Mumcuoğlu ise o dönem Özel Kuvvetler Komutanlığı MAK Olay Komutanlığı'nda İstihbarat Kısım Amiri şüpheli Fikret Emek'in yardımcısı olarak görev yapıyordu. Ahmet Tarkan Mumcuoğlu, ifadesinde "Olay tarihinde Kazakistan'da görevliydim" dedi.

Ancak savcılığın iddiası ise Ekim 2002 tarihinde yeni bir çocuğu dünyasına gelmesine karşın Mumcuoğlu'nun cinayette kullanılmak üzere bilerek Kazakistan görevine gönderildiği ve yasal olmayan yollardan gizlice Türkiye'ye gelerek cinayeti işlediği oldu.

24 GÜN BOYUNCA MESAJLAŞMA OLMADI

Savcılık, bunun delili olarak Tarkan Mumcuoğlu'nun Kazakistan'da bulunduğu sırada eşi ve babasıyla mesajlaşırken, 5 Aralık 2002 tarihinden itibaren 24 gün boyunca aralarında hiç mesajlaşma olmamasına dikkat çekti.

Bu durumun Mumcuoğlu'nun Kazakistan'da değil Türkiye'de olduğunu gösterdiği belirtilen iddianamede, Mumcuoğlu'nun Türkiye'ye Kuzey Kıbrıs üzerinden girdiği iddia edildi.

İddianamede, cinayetten bir gün önce 17 Aralık 2002 tarihinde "KKTC'ye ait sabit bir hattın" Mumcuoğlu'nun eşi Z.M'yi aradığı belirtildi.

Bu aramaların "Tarkan Mumcuoğlu tarafından KKTC'den yapıldığı" iddia edilen iddianamede yine Z.M'yi 20 Aralık 2002 tarihinde Kuzey Kıbrıs'taki sabit hattan arayan aynı kişinin, 3 Ocak 2003 tarihinde ise Fikret Emek'i aradığına işaret edilerek, bu durum "özellikle çok dikkat çekici" bulundu.

İddianamede, her iki ismi arayan ortak kişinin "Tarkan Mumcuoğlu'ndan başkası olma ihtimalinin olmadığı" vurgulandı.

İddianamede, şöyle denildi:

"Tarkan Mumcuoğlu'nun komutanları olan Fikret Emek ve Mustafa Levent Göktaş'ın aldığı talimat üzere maktul Necip Hablemitoğlu'nu öldürmek için olay tarihinden önce ülkeye geldiğini, bu gelişinde pasaport kontrolüne girmemek için de KKTC ülkesini aktarma yeri olarak kullandığı, 2003 yılı Ocak ve Şubat ayı içerisinde Z.M. ve Fikret Emek'e yapılan KKTC sabit hat aramaları düşünüldüğünde ise cinayetten sonrada yine ara ara KKTC ülkesi üzerinden ülkeye gelmiş olduğu anlaşılmaktadır."