Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Akademisyen Necip Hablemitoğlu cinayetine ilişkin davanın terör suçlarına bakmakla görevli mahkemede görülmesi kararına savcılıkça yapılan itirazı reddetti.

Hakan Bayrakçı CNN Türk yayında tırnaklarını kesti Hakan Bayrakçı CNN Türk yayında tırnaklarını kesti

Bu kararın ardından dosya terör suçlarına bakmakla görevli Ankara 28. Ağır Ceza mahkemesine gönderilecek ve sanıklar burada yargılanacak.

Ancak suç örgütü liderliği ile suçlanan Levent Göktaş, Bulgaristan Mahkemesinin hakkındaki örgüt liderliği suçlamasını Bulgar yasalarına göre zamanaşımından düşürmesi nedeniyle bu suçtan yargılanamayacak. Göktaş yalnızca “tasarlayarak öldürme” suçundan yargılanacak. Buna karşın eski Özel Kuvvetçi sanıklar ise, liderlikle suçlanan Göktaş’ın yargılanamayacağı suçtan, yani “Göktaş örgütüne üyelik” iddiasıyla yargılanacak.

İTİRAZ REDDEDİLDİ

 Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi, Doç. Dr Necip Hablemitoğlu suikastına ilişkin aralarında Fetullah Gülen, Enver Altaylı ve Levent Göktaş ile 4 eski Özel Kuvvet mensubunun da bulunduğu 10 sanık hakkında hazırlanan iddianameyi kabul etmiş, daha sonra davaya terör mahkemesinin bakması gerektiğini belirterek görevsizlik kararı vermişti. Mahkemenin bu kararına savcılık itiraz etmişti.

T24’ten Asuman Aranca’nın haberine göre, Ankara 37. Ağır Ceza Mahkemesi, görevsizlik kararına yapılan itirazı reddetti. Buna göre dava terör suçlarına bakmakla görevli mahkemede görülecek.

ESASA İLİŞKİN TARTIŞMALAR

 Mahkemenin, savcılığın itirazını reddine ilişkin kararında, davanın iddianamesinde Levent Göktaş’ın FETÖ lideri Gülen ve yöneticisi Mustafa Özcan tarafından, Enver Altaylı ve Aydın Köstem aracılığıyla cinayete azmettirildiği, MİT müsteşarlığı için yaşanan sürecin Göktaş tarafından eylemin gerçekleştirilmesinde etkili saiklerden biri olduğuna değinildiği anımsatıldı.

Göktaş ve ona bağlı ekibin cinayet tarihinde FETÖ örgütünü bilip bilmedikleri ve FETÖ yöneticileri ile suç işlemek amacıyla bir araya gelmiş olmalarının beklenilemez bir durum olup olmadığı gibi konuların dosyanın esasına ilişkin tartışmalar olduğu kaydedilen kararda, buna ilişkin sonuca mahkemece yapılacak yargılama neticesinde ulaşılacağı vurgulandı.

 “HUKUKİ DURUMLARI BİRLİKTE DEĞERLENDİRİLMELİ”

 Kararda, iddianamenin 1 numaralı sanığı Fetullah Gülen'in FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün kurucusu ve lideri olduğu, 2 numaralı sanık Mustafa Özcan’ın da örgütün sözde Türkiye imamı olduğu ve haklarında ayrıca FETÖ/PDY çatı davasında sanık sıfatı bulunduğuna dikkat çekilerek, “Bu sanıkların FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün nihai amacını bilmemelerinin mümkün olmadığı, diğer sanıkların hukuki durumlarının da Türk Ceza Kanun'unda yer alan suça iştirak ve bağlılık kuralları gereğince birlikte değerlendirilmesi gerektiği kanaati ve CMK 225. Maddesi uyarınca da fiilin hukuki nitelendirilmesinde mahkemenin iddia ile bağlı olmadığı gözetilerek, Ankara 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nin görevsizlik kararında usul ve yasaya aykırılık bulunmadığından itirazın reddine karar vermek gerekmiştir” denildi.

 DOSYA TERÖR MAHKEMESİNDE

Mahkemenin bu kararı uyarınca dosya terör suçlarına bakmakla görevli Ankara 28. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Bu mahkemenin de görevsizlik kararı vermesi durumunda dosya uyuşmazlığın çözümü için Yargıtay 5. Ceza Dairesine gönderilecek.

 GÖKTAŞ “ÖRGÜT LİDERLİĞİ” SUÇUNDAN YARGILANAMAYACAK

 Öte yandan iddianamede suç örgütü liderliği ile suçlanan Levent Göktaş, Bulgaristan Mahkemesinin hakkındaki örgüt liderliği suçlamasını Bulgar yasalarına göre zamanaşımından düşürmesi nedeniyle bu suçtan yargılanamayacak. Göktaş yalnızca “tasarlayarak öldürme” suçundan yargılanacak. Buna karşın eski Özel Kuvvetçi sanıklar ise, tasarlayarak öldürme suçunun yanı sıra liderlikle suçlanan Göktaş’ın yargılanamayacağı suçtan, yani “Göktaş örgütüne üyelik” iddiasıyla da yargılanacak.