Kocaeli'de gazeteci Güngör Arslan'ın ofisinde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili davanın bugün görülecek 4.duruşmasında karar çıkması bekleniyor.

Dava öncesi mahkeme dosyasına giren HTS raporlarına atıf yapan Arslan ailesinin avukatı ise cinayetin azmettiricisi olarak ağırlaştırışmış müebbet hapsi istenen avukat Ersin Kurt’un cinayetten önce emniyet müdürü ve savcı ile görüşmelerinin bu rapora girdiğini hatırlatıyor:

“Bu işin içinde bir savcı, eski bir emniyet müdürü, gazeteci ve iş insanları var. Bir devlet savcısı sanık Ersin Kurt’un kimi işlerini takip ediyor. İnceleme raporunda gördüğümüz üzere bu ilişkiler ağı çorap söküğü gibi peş peşe geliyor.”

ARSLAN CİNAYETİ DAVASINDA KARAR BEKLENİYOR

SES Kocaeli Gazetesi İmtiyaz Sahibi Güngör Arslan, gazetedeki ofisinde 19 Şubat’ta silahlı saldırıya uğradı, kaldırıldığı Kocaeli Devlet Hastanesinde hayatını kaybetti.

Olaya ilişkin açılan soruşturmada Ramazan Özkan, azmettirici oldukları öne sürülen Burhan Polat, Avukat Ersin Kurt ile birlikte toplam 10 kişi tutuklandı.

Arslan’ın hayatını kaybetmesinin ardından Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 6’sı tutuklu, toplam 14 sanık yargılanıyor.

Davanın 21 Kasım 2022’de görülen üçüncü duruşmasında mütalaasını sunan savcı sanıklar; Ramazan Özkan, Ersin Kurt ve Burhan Polat’ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep ederken, diğer sanıklar için 20 yıla kadar hapis cezası istedi.

Cinayetin bugün görülecek dördüncü duruşmasında karar çıkması bekleniyor. Ancak ortada yanıtlanmamış pek çok soru bulunuyor.

AZMETTİRİCİ AVUKATA SAVCI TAVSİYESİ RAPORDA

21 Kasım’da görülen duruşmadan çok kısa bir süre önce savcılık tarafından hazırlanan ve dosyaya eklenen inceleme raporunda önemli skandal denilebilecek yazışmalar yer alıyor.

Cinayetten önce olduğu anlaşılan yazışmalarda Güngör Arslan cinayetinde kasten öldürmeye azmettirme suçundan yargılanan Avukat Ersin Kurt’un, Ses Kocaeli Gazetesi’nde kendisi ile ilgili çıkan ‘Tramvayların giydirmelerini kim yapıyor’ haberini rehberinde yer alan pek çok kişiye gönderdiği görülüyor.

Rapora göre Kurt’un haberleri gönderdiği isimler arasında bir Cumhuriyet savcısı ile bir Emniyet amiri de var. Raporda Ersin Kurt’un hakkında çıkan haberi gönderdiği savcının, Ersin Kurt’a habere yayın yasağı getirtebileceği yönünde tavsiyeler verdiği hatta yayın yasağı için kendisine yardımcı olmaya çalıştığı yönünde mesajlar yer alıyor.

Kurt’un yayın yasağı için başvurduğu 2.Sulh Ceza Hakimliği’nin söz konusu haber ile ilgili erişim engeli talebinin reddedilmesi üzerine ise ikili arasında mesajlaşma kayıtlara şöyle geçiyor:

Ersin Kurt: Abi habere erişim engellemesi talebini reddetti, yorumlar bölümünün yayından çıkartılmasına karar vermiş…

Savcı: Yuh ne çabuk reddetmiş ben bugün izinliydim. Yarın konuşuruz dedik gelişine reddetmiş demek ki. Güngör çok yükleniyor bunlara sürekli yayın yasağı veriyorlar diye ondan sıkı tutuyorlar anlaşılan Z. hakim olsaydı daha kolay olurdu işimiz.

İkili arasındaki mesajlaşmada savcının mahkeme başkanı ile görüşeceği de yer alıyor. Ardından yapılan yazışmada savcının, yayın yasağı talebinin reddedildiği 2. Sulh Ceza Hakimliği ile bu talep için görüştüğü görülüyor: “Ersin bey sulh cezacılarla görüştüm. Anayasa Mahkemesi son kararlarında sürekli hak ihlali vermiş… Yargıtay da aynı görüşte olup sulh cezacılara orta not vererek uyarıyormuş, bu yüzden artık kolay olmuyor karar vermek diyorlar. Belediye aracılığıyla başsavcı falan bir görüşürse belki aksi karar çıkabilir ama belediyeyi zaten sürekli yazıyor adam.”

CİNAYETTEN SONRA ARADIĞI İLK İSİMLERDEN BİRİ EMNİYET MÜDÜR YARDIMCISI

İnceleme raporunda yer alan diğer dikkat çeken detay ise cinayetin işlendiği dönem Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde emniyet müdür yardımcılığı yapan S.Ö. ile Ersin Kurt arasındaki mesajlaşma.

Kurt ve emniyet müdür yardımcısı arasında cinayetten kısa süre önce yapıldığı anlaşılan görüşmede gündem Arslan’ın sahibi olduğu SES Kocaeli Gazetesinde çıkan bir haber. Haberi Ersin Kurt’a gönderen emniyet müdür yardımcısının Kurt’u uyardığı görülüyor. Rapora yansıyan mesajda emniyet müdür yardımcısı “Birkaç güne hem nasıl ticaret yapar diye ve Kocaeli TV’yi yazar bu o.ç. Sen onun haberine bence Denizci Şenay rumuzlu yorum yaptır” diye yazıyor.

İkili arasında bu mesajlaşma sonrası 9 Şubat 2022 tarihinde Güngör Arslan’ın sahibi olduğu Ses Kocaeli gazetesinden tam da yazışmada bahsi geçtiği gibi çıkan “Kocaeli TV satıldı mı?” başlıklı bir haber yayımlanıyor. Bu haberi de Ersin Kurt’a gönderen emniyet müdür yardımcısının “Bu i... geel gel yapıyor haberin olsun. Kocaeli TV’yi aramışlar yok öyle bir şey demişler oradan. Bence fotoğraf verme atarlar ona” şeklinde mesajı da rapora giriyor. Raporda dikkat çeken önemli bir detay daha var: Raporda emniyet müdür yardımcısının Güngör Arslan cinayeti işlendikten kısa bir süre sonra Ersin Kurt’u arıyor. Ve o kayıt rapora da giriyor.

AVUKAT ÇİFTÇİ: BU DAVADA BİR ÇERÇEVE ÇİZİLDİ VE DIŞINA ÇIKILMIYOR

Evrensel’den Gözde Meydan’ın haberine göre, Arslan ailesinin avukatı Cahit Çiftçi savcılık tarafından hazırlanan inceleme raporuna ilişkin şunları söyledi:

“Bir devlet savcısı sanık Ersin Kurt’un kimi işlerini takip ediyor. Bu işin içinde bir savcı, eski bir emniyet müdürü, gazeteci ve iş insanları var. Biz başından itibaren soruşturmanın genişletilmesini istedik. Ama bu davada bir çerçeve çizildi ve bu çerçevenin dışına çıkmamaya çalışıyorlar. Sanık Ersin Kurt ile ilişkili olan eski emniyet müdürünün telefon görüşmeleri incelemeye gitmemiş, imaj alınmamış. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut’un HTS kayıtlarının incelenmesi yönündeki taleplerimiz reddedildi. Soruşturma aşamasında sanık Ersin Kurt’a ait banka hareketlerinin incelenmedi. Cinayetten kısa bir süre sonra bir bankada Ersin Kurt’a ait iki hesap kapatılıyor. Biz bu iki hesaptaki para akışının incelenmesini özellikle istedik. Çünkü buradaki para akışını gerçekleştiren isimler ve çok büyük meblağlar olduğu yönünde söylentiler var. Bütün bunlar araştırılmadı. Ama inceleme raporunda da gördüğümüz üzere bu ilişkiler ağı çorap söküğü gibi peş peşe geliyor.”