Zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı mezarı başında anıldı

Ermeni Soykırımı'nın 101'inci yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında 2011'de Batman’da zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Şahin Balıkçı mezarı başında anıldı

Zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı mezarı başında anıldı
Ermeni Soykırımı'nın 101'inci yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında, 1915 Ermeni Soykırımı’nda hayatını kaybedenleri anma günü olarak kabul edilen 24 Nisan 2011'de Batman’da zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Şahin Balıkçı, Şişli Ermeni Mezarlığı'ndaki mezarı başında anıldı.

Anma törenine Balıkçı Ailesi, yakınları, Fransız Senatosu'nun Sosyalist Üyesi Philippe Kaltenbach, İngiliz İşçi Partisi'nden Avrupa Parlamentosu üyesi Julie Ward, EGAM Direktörü Benjamin Abdan, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve çok sayıda yurttaş katıldı. 

DİHA’nın haberine göre; Balıkçı'nın mezarı başında Ermenice ağıtlar yükseldi. 

101 yıl önce katledilen Ermenilere ve Balıkçı'nın ölümüne değinen Nor Zartonk üyesi Arno Kalaycı, "101 yıl önce başlayan bir Ermenisizleştirme politikası, 5 yıl önce Sevag'ın katledilmesiyle kendini tekrar gösterdi" dedi. Tıpkı Ermeni soykırımı gibi Balıkçı'nın da öldürülmesinin inkar edildiğini sözlerine ekleyen Kalaycı, davaların adeta yıldırma politikasına çevrildiğini ancak kendilerinin adalet gelinceye kadar mücadele edeceklerini söyledi. 

Konuşmanın ardından Balıkçı için şiir okundu ve mezarına karanfiller bırakıldı.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2016, 19:32

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER