Zonguldak madencilerinin yevmiyeleri kesildi

Soma için iş bırakmışlardı

Zonguldak madencilerinin yevmiyeleri kesildi

Genel Maden İşçileri Sendikası'nın örgütlü olduğu Türkiye Taşkömürü Kurumu'na bağlı Kozlu, Üzülmez, Karadon, Armutçuk ve Amasra Müessese Müdürlükleri'ne ait maden ocaklarında çalışan 10'bine yakın işçi, Soma'daki faciada yaşamını yitiren arkadaşları için dün Türk-İş'in çağrısı üzerine iş bırakma eylemi yaptı.

İşçiler, gece 24.00-07.00 vardiyasından itibaren yeniden ocaklarda çalışmaya başladı. GMİS Kozlu Şube Başkanı Şaban Kaptan "Haftada 45 saati tamamlamadığımız zaman 1 gün eksik oluyor. 37.5 saat çalışmış oluyoruz. Dolayısıyla yevmiye hak edemiyoruz" dedi.

Eylem kararını Türk-İş'in aldığını hatırlatan Kaptan "Adı üzerinde eylem, yasal değildir. Olmadığı için yevmiye de yasada yoktur. Eylem adı altında işe gitmediğinizde yevmiye kaybederiz" dedi. İşçiler, bunun dün açıklanmamasına da tepki gösterdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kaptan, yasaya göre haftada 45 çalışma saatinin doldurulması gerektiğini hatırlatarak, "Haftada 45 saati tamamlamadığımız zaman 1 gün eksik oluyor. 37.5 saat çalışmış oluyoruz. Dolayısıyla yevmiye hak edemiyoruz. Yasaya göre bu durumda işe gidilmeyen gün ile tatil günü de kesiliyor. 1'e 2 gün gitmiş oluyor. Bu mecburen kesiliyor. Yasa bu. Bizimle ilgili değil. Sendikayla ilgili değil" dedi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2014, 15:07

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER