Zarrab davası: Türkiye, Hüseyin Korkmaz'ın iadesini istedi

Korkmaz, 17-25 Aralık soruşturmasının ardından polislikten ihraç edilmişti

Zarrab davası: Türkiye, Hüseyin Korkmaz'ın iadesini istedi

Reuters haber ajansı, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün Amerikalı mevkidaşı Jeff Sessions'a mektup gönderdi.

Gül'ün mektupta, ABD’nin İran ambargosunu deldiği iddiasıyla New York'taki görülen Reza Zarrab davasında ifade veren eski Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın iadesini istediğini bildirdi.

Hüseyin Korkmaz ifadesinde, 17 ve 25 Aralık 2013 tarihlerinde yolsuzluk ve rüşvet iddialarıyla ilgili açılan davanın soruşturmasını yürüttüğünü ve emri altında sekiz polisin çalıştığını söylemişti.

Korkmaz ayrıca 17-25 Aralık soruşturması sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan "bir numara" olarak bahsettiklerini öne sürmüştü.

HÜSEYİN KORKMAZ KİMDİR?

Eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi Müdürü Komiser Yardımcısı Hüseyin Korkmaz, 2014 yılında 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten polislerle ilgili açılan dava kapsamında Fethullah Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle önce gözaltına alınmış ve sonrasında da tutuklanmıştı.

Eski komiser yardımcısı, 17 aylık tutukluğun ardından Şubat 2016'da serbest bırakılmıştı. Korkmaz ayrıca polislikten de ihraç edilmişti.

Korkmaz, o dönemde katıldığı duruşmada, tahliye talep ederken yaptığı konuşmada, "17/25 Aralık dosyalarında hiç çalışmadım, tek parafım yok, ben 17 aydır neden tutukluyum? 17/25 Aralık dosyasında görev almadığım için disiplin cezasına gerek olmadığım kararını Efkan Ala imzaladı. 17/25 Aralık dosyasında değil işlem yapmak, o dosyadan haberim bile yoktu. Başka büroda çalışıyordum. Nasıl suç işledim ben?" diye konuşmuştu.

17 Aralık soruşturması sırasında hem polis fezlekesini hem de savcı Celal Kara'ya gönderilen raporu yazdığı öne sürülen Korkmaz'a o dönem görevi kötüye kullanma suçlaması yöneltilmişti.

(Kaynak: BBC Türkçe)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER