Yüzlerce Roboskili, asker baskısı nedeniyle Şirit Yaylası'na göç ediyor

Roboskili ailelerinden Haşim Encü: Devlet burada bize yaşam alanı bırakmadı

Yüzlerce Roboskili, asker baskısı nedeniyle Şirit Yaylası'na göç ediyor

Roboski köylüleri, askerlerin baskısı ve yine askeri hareketliliğinin devam ettiğini belirterek, yeni yaşam alanı için Şirit Yaylası'na göç ediyor.

DİHA'nın haberine göre; Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyü sakinleri, katırlarının katledilmesi ve askeri hareketliliğin devam etmesi üzerine, köyden göç etmeye başladı.

Evlerinden yatak, yiyecek, içecek her türlü yaşam malzemesini alan yüzlerce Roboskili yurttaş, yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta köyün üst kısmında bulunan Şirit Yaylası'na göç etmeye başladı.

"YENİ YAŞAM KURMAK İÇİN KÖYÜ TERK EDİYORUZ"

Roboskili ailelerinden Haşim Encü, devletin burada kendilerine yaşam alanı bırakmadığını belirterek, Roboski katliamı sırasında Gülyazı Tugay Komutanı olan ve daha sonra terfi ettirilerek, Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı görevine getirilen Abdullah Baysal'ın yeni katliamların peşinde olduğunu söyledi.

"Abdullah Paşa bizi yeniden katletmeye çalıştığından dolayı, biz Roboskililer olarak yeni yaşam kurmak için köyü terk ediyoruz" diyen Encü, askerlerin baskısı devam etmesi halinde Şirit yaylasında kalmaya devam edeceklerini altını çizdi.

ASKERLER YAYLA'NIN HEMEN ÜSTÜNDE KONUŞLANDI

Öte yandan, yurttaşların Şirit Yaylası'na hareket ettiği haberini alan ve yaklaşık bir aydır Şirit Yaylası'nda seyyar karakol kuran ve iki gün önce geri çekilen askerlerin ise, Şirit Yaylası'nın hemen üst kısmında bulunan Salatalık Pınarı Yaylası'nda konumlandığı öğrenildi.

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 23:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selocan
Selocan - 3 yıl Önce

Türk ordusu 1980 faşist darbesinden bu yana halkına olan düşmanlığını devam ettiriyor. 35 yıldır hep devrimcileri katlettiler. 90'lı yıllarda ülkücü mafyayla bir olup Kürtlere soykırım yapmak istediler. Nice günahsız insanın canına kıydılar. Yeter artık düşün bu halkın yakasından.