Yunus Fakhan Roboski için vicdani reddini açıkladı

Fakhan, Roboski'de yaptığı basın açıklamasıyla vicdani reddini duyurdu

Yunus Fakhan Roboski için vicdani reddini açıkladı

Yannis Vasilis Yaylalı / Demokrat Haber

TSK’nın  bombalanmaları sonucu katledilen 34 Roboskili’nin 4'üncü yıldönümünde, barış aktivistleri Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı tarafından katliamının 4'üncü yıldönümü için yaptıkları "Roboski için vicdani ret ver" çağrısı üzerine Yunus Fakhan isimli kişi bugün geldiği Roboski'de yaptığı basın açıklamasıyla vicdani reddini duyurdu.

Barış Aktivistleri Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı'nın ' Roboski İçin Vicdani Ret Ver ' çağrısı ile  ile Gülyazı köyüne gelen Fakhan ‘Halkımıza karşı benim çocukluğumdan itibaren gördüğüm bu saldırılar da hiçbir değişiklik olmamışken hatta  90’lı yılları aşan ve dediğim gibi hiçbir ahlaki yönü gözetmeyen bu kirli savaşın hiçbir şekilde parçası olmayacağımı buradan tüm kamuoyuna duyuruyor ve vicdani reddimi açıklıyorum.’ diyerek  vicdani reddini açıkladı.

Yaşadıkları her şeye rağmen kimseye düşmanlık yapmak istemediğini söyleyen Fakhan, "Bu yüzden savaşlara yüksek bir ses ile hayır diyorum.

“Hele hele son zamanlarda, askerlerin il ve ilçeler de adı konmamış sıkıyönetim yöntemleri ile eskiden köylerimiz de yaptıkları katliam ve yağmayı bugün yine tank ve topları ile şehirlerimizde yapmaya çalışıyorlar.

“Sanki savaşa gider gibi, çocuk kadın, yaşlı demeden herkesi katlediliyor. Bütün vicdan sahibi, barışı ve özgürlüğü savunan insanlara bir kere daha sesleniyorum.

“Bu savaşa bu zulme karşı sesimizi daha fazla yükseltelim. Ortada çift taraflı yürüyen bir savaş yok, saraylarını kaybetmek istemeyenler halkımıza karşı savaş açmış durumdadır" diye belirtti.

' BU SAVAŞIN PARÇASI OLMAYACAĞIM'

Kürdistan kentlerindeki isokağa çıkma yasağına da değinen Fakhan, çocuk yaşlı ayırt etmeksizin katledilen sivillere dikkat çekti. "Halkımıza karşı öyle bir savaş yürütülüyor ki hiçbir kurala riayet edilmiyor.

“Bu saldırılar da yine bir kaç ay içerisinde 50'nin üzerinde çocuk yaşamını yitirmiştir. Halkımıza karşı benim çocukluğumdan itibaren gördüğüm bu saldırılarda hiçbir değişiklik olmamışken hatta 90’lı yılları aşan ve dediğim gibi hiçbir ahlaki yönü gözetmeyen bu kirli savaşın hiçbir şekilde parçası olmayacağımı buradan tüm kamuoyuna duyuruyor ve vicdani reddimi açıklıyorum" dedi.

Güncelleme Tarihi: 27 Aralık 2015, 12:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER