Yunanistan, mültecileri durdurmak için 'yüzen duvar' inşaa edecek

Hükümet bariyer sistemi için önerge verdi

Yunanistan, mültecileri durdurmak için 'yüzen duvar' inşaa edecek

Yunanistan hükümeti, Türkiye’den yola çıkan sığınmacıların Yunanistan’a ulaşmasını engellemek için Midilli sahili açıklarında 2.7 kilometre uzunluğunda yüzen bir bariyer sistemi kurmak üzere önerge verdi.

Önergeye tepki gösteren Uluslararası Af Örgütü Avrupa Araştırma Direktörü Massimo Moratti, “Önerge, sığınmacıların ve mültecilerin Yunanistan kıyılarına ulaşmasını mümkün olduğunca zorlaştırmak isteyen hükümetin bu yöndeki çabalarını arttırdığını gösteriyor. Önerge, çaresizlik içinde güvenli bir yere ulaşmaya çalışan insanları daha da büyük tehlikelerle karşı karşıya bırakacak” dedi.

Moratti, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Söz konusu plan, arama-kurtarma görevlilerinin Midilli’ye ulaşmak için tehlikeli deniz yolculuklarına çıkan insanlara, hayat kurtarıcı yardım sağlamayı sürdürebilip sürdüremeyeceği konusunda ciddi kaygı yaratıyor. Hükümet, bu sistemin daha fazla insanın hayatına mal olmayacağını güvence altına almak için acilen operasyonel ayrıntıları ve alınması gereken tedbirleri açıklamalıdır.”

Yüzen bariyer sisteminin, deniz sınırlarının güvenliğini sağlamayı ve sığınmacılarla göçmenlerin Yunanistan’a ulaşmasını engellemeyi amaçlayan daha geniş kapsamlı planın bir parçası olduğu söyleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER