Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önündeki eylemleriyle tanınan Acun Karadağ ve 5 KHK'li tutuklandı

KHK ile işten çıkarılan ve Ankara Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önündeki eylemleriyle tanınan Acun Karadağ’ın da aralarında bulunduğu 6 kişi tutuklandı

Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önündeki eylemleriyle tanınan Acun Karadağ ve 5 KHK'li tutuklandı

Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde “İşimizi geri istiyoruz” eylemini sürdüren Acun Karadağ, Alev Şahin, Armağan Özbaş, Mahmut Konuk, Mehmet Dersulu, Nazan Bozkurt 13 Ağustos’ta evlerine düzenlenen polis baskınıyla gözaltına alındı. Yüksel eylemcileri, 8 gün süren gözaltı sonunda çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Eylemcilerin tutuklanması, ilk olarak Karadağ’ın sosyal medya hesabı üzerinden kızı tarafından duyuruldu. Aynı hesaptan kızının bugün nişanı olacağı bilgisi de paylaşılmıştı.

Yüksel eylemleri, Nuriye Gülmen’in Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’ndeki görevinden açığa alınmasının ardından 9 Kasım 2016’da başladı. OHAL ile birlikte işinden olan Semih Özakça iki hafta sonra Gülmen’in yanında eyleme başladı. Ankara’da okulunun önünde yapmaya çalıştığı basın açıklamasını Yüksel’e taşıyan Acun Karadağ’ın da eyleme katılmasıyla birlikte İnsan Hakları Anıtı, “İşimizi geri istiyoruz” eyleminin sembol yeri haline geldi. Gülmen ve Özakça, açlık grevine başladı ve grevin 76. gününde tutuklandı. Aylar süren tutukluluğun ardından serbest bırakılan iki isim, OHAL İnceleme Komisyonu’nun iş taleplerini reddetmesiyle açlık grevini bıraktı.

Yüksel eylemleri devam ederken son olarak geçen hafta İstanbul Okmeydanı’nda bulunan İdil Kültür Merkezi’ne yönelik polis baskınında gözaltına alınan Nuriye Gülmen de tutuklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2020, 22:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
denizcan  yalım
denizcan yalım - 9 ay Önce

yüksel eylemcilerini tutklamışlar çok üzüldüm lütfen serbest bıraksınlar
onların hiçbir suçu yok . işini istemek suç değildir.
en çokta ALEV ŞAHİN in tutklanmasına çok üzüldüm çünkü ben Alev hanıma
aşığım kendisi ile evlenmeyi düşünecek kadar aşığım ona
bekleyeceğim ALEV hanımı derhal serbest bırakın Alev hanımı lütfen
ne olur

sevgiler . denizcan yalım ANKARA

denizcan  yalım
denizcan yalım - 9 ay Önce

emel sayının gözler kalbin aynasıdır şarkısını ALEV ŞAHİN e yolluyorum
sevgili güzel gözlüm canım ALEV ŞAHİN im bu şarkıyı dinle sözleri
sana olan sevgimi anlatıyor kendine oralarda iyi bak bir tanem
seni bekleyeceğim .
sevgiler . ankara

SIRADAKİ HABER