YPG ve ÖSO'nun anlaşmasına Türkiye'den destek

Barış anlaşmasına cihatçı gruplardan El Nusra'nın da destek verdiği öne sürülmüştü...

YPG ve ÖSO'nun anlaşmasına Türkiye'den destek

Suriye’nin kuzeyinde dönem dönem aralarında çatışma yaşanan gruplardan ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) ve PYD (Demokratik Birlik Partisi) arasında imzalanan 11 maddelik ateşkes anlaşmasına Türkiye’den destek geldi.

Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü iki grup arasındaki anlaşmayı olumlu karşıladıklarını açıkladı.

Suriye’deki olayları etnik ve mezhepsel bir çerçeveye büründürecek her türlü çabalara karşı olduklarını belirten Gümrükçü “Bunları ortadan kaldırabilecek, bu tür çatışmaların sona ermesine yönelik her türlü girişim, anlaşma memnuniyet yaratmaktadır” diye konuştu.

CİHATÇI GRUPLARDAN ANLAŞMAYA DESTEK

Öte yandan Suriye’deki muhalif silahlı İslamcı gruplardan El Nusra Cephesi’nin de anlaşmaya destek verdiği iddia edildi.

Anlaşmanın gerçekleşmesinde önemli payı bulunduğu iddia edilen kişilerden biri olan Suriyeli aydın Michel Kilo, AFP’ye yaptığı açıklamada anlaşmaya başta destek vermeyen üç isyancı grubu ikna ettiğini açıkladı.

Kilo böylelikle El Nusra Cephesi, Guaraba El Şam ve Ahrar El Şam gruplarının da ateşkese uyacaklarını iddia etti.

Öte yandan ÖSO’nun üst düzey temsicilerinden Selim İdris’se Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada bu anlaşmayı tanımadığını belirtti.

11 MADDELİK ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

8 Kasım 2012'de Türkiye üzerinden geldikleri öne sürülen silahlı grupların Resulayn'a (Serêkaniyê) girmesi ile Suriyeli Kürtlerin kurduğu PYD'deye bağlı Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile kente giren silahlı gruplar arasında çatışmalar başlamıştı.

Çatışmaların ardından iki taraf arasında süren görüşmelerin sonucunda YPG ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) arasında 11 maddeden oluşan bir anlaşma imzalanmıştı. Anlaşma metninde, "herkesin 'Suriye, Suriyelilerindir' sloganıyla hareket etmesi gerektiği" belirtilmişti. 

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2013, 23:35
YORUM EKLE