YPG: Saldırganları ÖSO olarak görmüyoruz

YPG komutanı Hemo: Kürtleri savaşın içine çekmeye çalışıyorlar...

YPG: Saldırganları ÖSO olarak görmüyoruz

Halk Savunma Birlikleri (YPG) Komutanı Sipan Hemo, Halep’te yaşanan saldırı ve çatışmalarla ilgili olarak Ronahi TV’ye açıklamalarda bulundu.

 

25 Ekim günü, Halep’in Şeyh Meqsud ile Eşrefiye mahallerine giren silahlı bir grubun, yürüyüş düzenleyerek mahallelerinden çıkmalarını isteyen sivil halkı tarayarak 10 kişiyi öldürüp, 25 kişiyi de yaraladıklarını belirten Sipan Hemo, “Hem rejim, hem de silahlı gruplar Kürtleri savaşın içine çekmeye çalışıyorlar. Bu silahlı grupların bazılarının devletle ilişkilerinin olduğu yönünde elimizde bilgiler mevcut” dedi.

 

'SALDIRI ÇETELERİN İŞİ, İÇLERİNDE BAZI KÜRT PARTİLER DE VAR'

Halep’teki saldırının, Halep ve Efrin çevresinde yerleşmiş olan, kendilerini Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) olarak tanıtan çetelerin işi olduğunu belirten YPG komutanı Hemo, söz konusu çetelerle bazı Kürt partilerinin de ilişkilerinin olduğunu söyledi.

 

Hemo, bu partilerden birinin Kürt Azadi Partisi olduğunu belirtti. Saldırgan grubun içinde bu partiye yakın Kürtlerin olduğunu açıklayan Hemo, "Adı geçen partilerden olaya açıklık getirmelerini istiyoruz," dedi. Sipan Hemo, “Eğer açıklama yapmasalar, onlar katliamın ortağı olacaklar ve onlara karşı tutumumuz daha da sertleşecektir” dedi.

 

'SALDIRGAN GRUBU ÖSO OLARAK GÖRMÜYORUZ, ONLAR ÇETEDİRLER'

Hemo, saldırgan grubu Özgür Suriye Ordusu olarak görmediklerini de söyledi. Hemo, “Biz onlara saygılıyız. Onlara başarılar diliyoruz. Ancak kendilerini Selahaddin Eyubi Tugayı olarak tanımlayan bu grup ayrıdır. Hiçbir ilke ve ahlakları yoktur. Çetedirler” dedi.

 

Hemo, Kürt halkının savunma güçlerinin olduğunu belirterek, hiç kimseye karşı saldırı düzenlemediklerini, ancak halka karşı saldırı gelişmesi durumunda sert karşılık vererek halkı koruyacaklarını sözlerine ekledi.

 

ÖSO: EŞREFİYE MAHALLESİ'NE GİRİŞ YANLIŞTI

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutan yardımcısı Malik El Kurdi ise yaşanan olaylarla ilgili olarak "Eşrefiye mahallesine girilmesi yanlıştı," dedi.  

 

Elkurdiyenews internet sayfasına açıklamalarda bulunan El Kurdi, çatışmalar ardından bizzat devreye girerek krizin çözümü için görüşmelerde bulunulduğunu belirtti. El Kurdi, söz konusu çatışmanın büyümesinin önüne geçmek için üçüncü bir taraf üzerinden YPG ile ilişkiye geçtiklerini aktardı. Çatışmalar ardından Halep-Efrin yolunda 400 sivilin tutulduğunu, bunların serbest bırakılması için girişimlerini sürdürdüklerini söyledi.

 

Çatışmaya neden olan Eşrefiye mahallesine girişin, yanlış bir şey olduğunu belirten Malik El Kurdi, çatışmaya bazı Kürt çevrelerin sebebiyet verdiğini söyledi. Bu kesimlerin kimler olduğu sorusuna El Kurdi, “Kürt partilerine bağlı bazı güçler sebebiyet verdi. Siyasi ve askeri çevreler. Özellikle de Selahhadini Eyubi Taburu. Bu tabur ÖSO içinde, “Mahalle üzerindeki PKK kontrolünü ortadan kaldırmalıyız” söylemlerini yaymıştı. Gözlemciler ile mahalle halkı, bu taburun bizzat ÖSO ile işbirliği yaptığını ve onlardan silahlıların öldüğünü söylüyorlar” dedi. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2012, 22:38
YORUM EKLE