Yeşil Yol'un simge ismi Havva Ana: Erdoğan'a oy verdiğim için vicdan azabı çekiyorum

Havva Ana, 'Ben halkım devlet kim' sözleriyle dikkat çekmişti

Yeşil Yol'un simge ismi Havva Ana: Erdoğan'a oy verdiğim için vicdan azabı çekiyorum

Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki yaylaları birbirine bağlama gerekçesi ile yapılmak istenen "Yeşil Yol" projesine karşı en çok da kadınlar direniyor. Hafta sonu yapılan ve valilik talimatıyla jandarmanın saldırdığı eylemde "Ben halkım, devlet kim? Devlet sayemizde devlettir" çıkışıyla bütün Türkiye'nin ilgi odağı olan Havva Ana Aydınlık''tan Adnan Türkkan'a konuştu.

Havva Ana, röportajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sitem etti. "Annesi rahmetli Tenzile Erdoğan arkadaşımdı. Üstelik Tenzile hanımı yaylada misafir etmiştim." diyen Havva ana, "Erdoğan'ın ilk girdiği seçimlerde kazanması için çok çalıştık. Kızım da AKP Kadın Kolları Başkanı'ydı. Seçimde biz kazandırdık O’nu. Erdoğan’a oy verdiğim için vicdan azabı çekiyorum" ifadelerini kullandı.

Aydın Türkkan'ın röportajının bir bölümü şöyle:

Doğma büyüme Çamlıhemşinli olan Havva Ana 57 yaşında. gerçek adı ise Rabia Özcan.
Çamlıhemşin'in Sırt Mahallesi'nde oturuyor. Yeşil Yol'un geçeceği Kavrun yaylası ise her zaman kullandıkları yaylaları. "Bu yaylalar dedelerimizden, ninelerimizden bizi yadigar kaldı" diyor. Yetkililere tepkili. Özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a. "Annesi rahmetli Tenzile Erdoğan arkadaşımdı. Üstelik Tenzile hanımı yaylada misafir etmiştim." diyor ekliyor "Erdoğan'ın ilk girdiği seçimlerde kazanması için çok çalıştık. Kızım da AKP Kadın Kolları Başkanı'ydı. Seçimde biz kazandırdık O’nu. Erdoğan’a oy verdiğim için vicdan azabı çekiyorum."

KESİNLİKLE İSTEMİYORUZ

Neye karşı çıkıyorsunuz diye sorunca kendi üslubuyla başlıyor anlatmaya:

“Biz yayla yollarının kesinlikle birbirine bağlanmasını kesinlikle istemiyoruz. Gayemiz, düşüncemiz bu. Bizim yaylamız Kavrun Yaylası ama sadece Kavrun’un değil diğer yaylaların da yollarla birbirine bağlanmasını istemiyoruz. Her yaylanın zaten yolu var. Neyi amaçlıyorlar? Dedelerimizin, ninelerimizin sesleri kulaklarımızda çınlıyor, onların nasihatlarını dinlemek mecburiyetindeyiz.
Olay Kavrun ya da Samistal olayı değil. Samsun’dan Artvin’e kadar hiç kimse yaylaların birbirine bağlanmasını istemiyoruz. Yaylaların yolları var zaten, turizm de var. Ama bunların istediği yollar açıldığı zaman şu anki turizm de ölecek. Torunlarımız yaylaya çıktığı zaman taşını toprağını, çiçeğini koklayarak yürüyüşlerini yapabiliyorlar. Yayladan yaylaya geçmek isteyenler yürüyerek gidebiliyorlar. Yaylacılık budur zaten."

Niye kadınların en önde olduğunu ise şöyle açıklıyor Havva Ana:

"Biz kadınlar yaylaların çok zahmetini çektik. Küçüklükten beri daha çok yorulduk, ızdırabını biz çektik. Erkekler bizim kadar zahmet çekmediği için oranın kıymeyini biz biliriz"

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 14:09
YORUM EKLE