Yeni kimliklerde isteyen adını ve soyadını değiştirebilecek

Mahkemeye gitmeden dilekçe ile değişiklik yapılabilecek

Yeni kimliklerde isteyen adını ve soyadını değiştirebilecek

AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, TBMM'de kabul edilen Nüfus Hizmetleri Kanunu ile birlikte isteyenlerin adını ve soyadını değiştirebileceğini açıkladı.

AK Partili Şahin, Nüfus Kanunu’nda değişiklikler yapıldığını ve vatandaşa birçok alanda hizmet kolaylığı sağlandığını söyledi. Şahin, yeni kanunla ad ve soyadlarında imla hatası ya da anlam bozukluğu olanların mahkemeye girmesine gerek olmadan dilekçe ile değişiklik yaptırabileceğini ifade etti.

Şahin, şöyle konuştu:

"Yeni kanun ile ad ve soyadlarında imla hatası, anlam bozukluğu bulunanların bir kereye mahsus mahkemeye gitmeksizin il ve ilçe nüfus müdürlüklerine başvurarak düzeltme yaptırabilecekler. 2525 sayılı Soyadı Kanununun 3'üncü maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası bulunan veya problemli soyadları ile imla ve yazım hatası bulunan ya da düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı gerekmeksizin il/ilçe kurulu kararı ile değiştirilmesine imkan sağlanmaktadır. Düzenleme ile mahkemelerin iş yükü azaltılmakta, işlem süreci kısaltılmakta ve kolaylaştırılmaktadır."

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2017, 23:50
YORUM EKLE