Yasin Börü davasında karar açıklandı

Diyarbakır’da öldürülen Yasin Börü ve üç arkadaşının öldürülmesiyle ilgili davada karar açıklandı

Yasin Börü davasında karar açıklandı

İki yıl önceki Kobani eylemleri sırasında Diyarbakır’da Yasin Börü ve üç arkadaşının öldürülmesiyle ilgili davada karar açıklandı.

Yasin Börü ve üç arkadaşının öldürülmesiyle ilgili yargılanan 41 kişiden 16'sı "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" ile "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" iddialarında 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet, ikisi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'dan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesine alınan davanın bugünkü duruşmasında karar çıktı.

Mahkeme heyeti, müdahillerin son beyanlarını, sanıklar ve avukatlarının esas hakkındaki savunmalarını dinledikten sonra hükmü açıkladı.

Buna göre, sanıklardan 16'sı "canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" ile "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçlarından beşer kez ağırlaştırılmış müebbet, ikisi ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, suça sürüklenen 6 çocuğu ise 110'ar yıl hapse mahkum etti. Sanıklara, "adam öldürmeye teşebbüs", "konut dokunulmazlığını ihlal", "terör örgütü propagandası yapmak" gibi suçlardan ayrıca ceza verildi.

16 yaşındaki Börü ve beraberindeki 3 kişi Hizbullah'a yakınlığı ile bilinen Hüda-Par çizgisindeki bir derneğin organize ettiği kurban eti dağıtımı etkinliği sırasında yaşanan olaylarda saldırıya uğramıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2017, 11:59

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER