Yasin Börü davasında 6 çocuk tahliye edildi

Dosyada 6 çocuk hakkında 90’ar yıl hapis cezası isteniyordu

Yasin Börü davasında 6 çocuk tahliye edildi

Diyarbakır’da geçen yıl 6- 8 Ekim tarihlerinde düzenlenen Kobani eylemlerinde Yasin Börü ve üç arkadaşının öldürülmesiyle ilgili Ankara Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 18 yaşından küçük altı sanık, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Davanın bugün görülen ilk duruşmasına F.G., A.K., M.D., Y.O., M.İ. ve F.K. ile avukatları katıldı. Duruşmada savunması alınan çocuklar, suçlamaları kabul etmedi.

Çocukların avukatı Ekrem Atalay, müvekkillerinin tahliye edilmesini talep etti.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, tutuklu çocuklar F.G., A.K., M.D., Y.O., M.İ. ve F.K.’nın delil yetersizliği ve tutuklulukta geçirdikleri süre nedeniyle tahliyesine karar verdi.

Ankara 1’inci Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi, bu dosyanın aralarındaki hukuki ve fiili bağlantı nedeniyle Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 26’sı tutuklu 34 sanığın yargılandığı dava dosyasıyla birleştirilmesine de karar verdi.

Mahkemenin birleştirme kararı verdiği dosyada altı çocuk hakkında ‘canavarca hisle ve eziyet çektirerek öldürme‘ ile ‘devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma‘ suçlarından 90’ar yıl hapis cezası isteniyordu. (Diken)

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2015, 21:16
YORUM EKLE