Yaşar Kemal'den 'iyi haber'

Başhekim Karan: Gelişmeler stabil, iyiye gitmesini bekliyoruz

Yaşar Kemal'den 'iyi haber'

92 yaşındaki usta yazar Yaşar Kemal, dün öğle saatlerinde solunum güçlüğü ve kalp ritim bozukluğu sebebiyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı.

Yaşar Kemal’in solunum desteğine ihtiyaç duyduğu için yapay solunum cihazına bağlı olarak tutulduğu ve uyutulduğu bildirildi.

Dün yapılan açıklamda, usta edebiyatçının "hayati tehlikesi"nin olduğu bildirilirken, bugün, Yaşar Kemal'in sağlık durumuyla ilgili son gelişmeleri İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Karan bildirdi. Dr. Karan, "Gelişmeler stabil, iyiye gitmesini bekliyoruz." dedi.

Hürriyet'teki habere göre, Karan, "Dünden beri olan gelişmeler gayet stabil durumda. Genel durumu kontrol altında. Tedavileri yapılıyor. Olumsuzluğa gidiş söz konusu değil. Bundan sonra da aynı seyrin devam ederek iyileşmeye doğru gitmesini bekliyoruz. Daha ne kadar yoğun bakımda kalacak, tedavisi ne kadar sürecek soruları geldi. Bunu öngörmemiz mümkün değil. Ama durumunda bir bozulma olmaması daha iyiye gidişte beklentimize sebep oluyor. Hastamızla yakından ilgilenmekteyiz. Kısa zamanda daha iyi haberler verebilmeyi umut ediyoruz. Ailesi yanında, onlarda durumun son derece bilincindeler. Gayet uyumlu bir işbirliği içerisinde tedavisi sürüyor. Günlük olarak, yazılı olarak, basın bültenlerinde tüm bilgileri sizlere sunacağız." dedi.

Karan, bir gazetecinin Yaşar Kemal'in şuurunun açık olup olmadığı yönünde ki sorusunu ise yanıtsız bıraktı.

NOBEL'E ADAY İLK TÜRKİYELİ YAZAR

Nobel Edebiyat Ödülü'ne aday gösterilen ilk Türkiyeli yazar olan Yaşar Kemal, başta İnce Memed olmak üzere, Yer Demir Gök Bakır, Yılanı Öldürseler, Hüyükteki Nar Ağacı, Fırat Suyu Kan Akıyor gibi modern Türk edebiyatının önde gelen romanlarına imza attı.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 09:27
YORUM EKLE