Yasağın ardından Lice köyleri ziyaret edildi

DTK, HDP, DBP ve TJA’dan oluşan bir heyet Diyarbakır’ın Lice ilçesinde “Sokağa çıkma yasağı”nın kaldırıldığı köyleri ziyaret etti.

Yasağın ardından Lice köyleri ziyaret edildi

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalındaki 18 köyde ilan edilen “sokağa çıkma yasağı”nın kaldırılmasının ardından DTK, HDP, DBP ve TJA’dan oluşan bir heyet köylüleri ziyaret ederek, yaşananlara ilişkin köylülerden bilgi aldı. 

DTK, HDP, DBP ve TJA’dan oluşan bir heyet Diyarbakır’ın Lice ilçesinde “Sokağa çıkma yasağı”nın kaldırıldığı köyleri ziyaret etti. Heyet köyleri ziyaret ederek yaşananlara ilişkin köylülerden bilgi aldı. Diyarbakır Valiliği tarafından Lice’nin 18 köyünde ilan edilen “Sokağa çıkma yasağı” kaldırılmasına rağmen askeri abluka sürerken, ek askeri sevkiyat yapıldığı öğrenildi.

Yasağın kaldırıldığı köylere gitmek isteyen köy sakinlerinin giriş çıkışları jandarma iznine bağlanırken, girişlerde de çıkışlarda da yoğun bir arama ve kimlik kontrolü yapılıyor. Elektrik ve şebeklerin kesik olmasından günlerdir haber alınamayan Güldiken köyüne geçen heyet köy sakinleri ile yaptığı görüşmede yasak boyunca evlerinin birçok defa basılarak arama yapıldığını bildirdiler. 

‘EVLERİMİZ DEFALARCA ARANDI’

Güldiken köyünde oturan Aynur adlı yurttaş, köylerine çok sayıda asker, polis ve korucunun birlikte geldiğini köyün içine ve çevresine yerleştiğini söyledi. Aynur, “Yasak boyunca top atışlarının yapıldığı ve yoğun helikopter ve uçak hareketliliği vardı. Köyde yerleşen askerlerin gün içinde evini aramasına rağmen gece yarısı evinin tekrar arandı. Büyükbaş hayvanının bilinmeyen bir sebepten zehirlenmesi üzerine veteriner çağırdığı tüm ısrarlara rağmen girişine izin verilmediği için hayvanın telef oldu. Bir başka köyle ise şunları söyledi: “Asker ve korucuların evlerine gelip yemek yediklerini ve dinlenme yeri olarak kullandı. Bizden battaniyeler aldılar.”

Baharlar köyünde yaşayan köylüler ise şunları anlattı: “Evlerimiz askerler tarafında defalarca arandı. Askerler köy mezarlığında bulunan bir HPG’linin mezar taşını kırdılar. Askerler köylüleri çağırarak yanlarında taşıdıkları bir torba esrarı önlerine attığını ve esrarın kendilerine ait olduğu yönünde tehdit edildik. Getirilen iş makinelerin kırsal alanda askeri mevziler kuruldu”
Köy sakini askerlerin köyler arasında kalan tepelerde konuşlandırıldığını söyledi.  

YORUM EKLE
YORUMLAR
mavi
mavi - 1 yıl Önce

yazık..vicdanlar ve insanlık iflas etmiş durumda