Yargıtay'dan MHP açıklaması

Yargıtay MHP’nin olağanüstü kongre tarihine ilişkin açıklama yaptı

Yargıtay'dan MHP açıklaması

Yargıtay 18. Hukuk Dairesinin, Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin MHP'de olağanüstü kongre toplanmasına ilişkin kararının temyiz incelemesini mayıs ayı içerisinde tamamlayacağı duyuruldu.

Al Jazeera Türk'te yer alan habere göre, Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin bulunduğu koridorda panoya asılan duyuruda, söz konusu dosya üzerindeki çalışmaya ilişkin bilgi paylaşıldı. MHP ile ilgili dava dosyasının ön incelemesinin yapıldığı belirtilen duyuruda, şöyle denildi:

"Davacı tarafın dosyanın öne alınması talebi incelenmiştir. Dosya mayıs ayı içerisinde müzakere edilerek, gerekli karar verilecektir. Bunun dışında yazılı ve görsel veya sosyal medyada çıkan haberler doğru bilgiyi yansıtmamaktadır. Karar çıktığında kamuoyuna ayrıca bilgi verilecektir."

Bu kararla, MHP'nin 15 Mayıs'ta muhaliflerden Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Avcı ve Ümit Özdağ'ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye karşı aday olduğu olağanüstü kongresini gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği konusu belirsizliğini sürdürecek.

Karar 15 Mayıs'tan önce çıkmazsa muhalifler toplam delege sayısının yarıdan bir fazlasını toplamaları durumunda kurultay yapıp tüzüğü değiştirmekte kararlı. Genel Merkez ise bu değişikliği tanımayacak.

MHP'deki olağanüstü kongre sürecine ilişkin Tosya ve Gemerek Asliye Hukuk Mahkemeleri, kayyum heyetinin yetkilerini ve kongre sürecini Yargıtay incelemesi sonuna kadar ihtiyati tedbir yoluyla durdurmuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2016, 10:28
YORUM EKLE