Yangınla ilgili beş kişi gözaltına alındı

Cenazeler Adli Tıp Kurumu'na götürüldü...

Yangınla ilgili beş kişi gözaltına alındı

İstanbul Esenyurt'ta Güzelyurt Mahallesi 12. Cadde üzerindeki Marmara Park alışveriş merkezinin inşaat şantiyesinde işçilerin yatakhane olarak kullandığı çadırlarda yangın çıktı, 11 işçi hayatını kaybetti.

 

Yangınla ilgili beş kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında şantiye şefi ve iş güvenliği sorumlusu da bulunuyor. Polisin olayla ilgili 3 kişiyi de aradığı bildirildi.

 

Ölen 11 işçiden adı belirlenen 10 kişi şöyle:  Bayram Ege Pehlivan (48), Çetin Coşkun (42),  Seyfettin Topal (38), Abdurrahman Deniz (42),  Sevdin Özen (28), İsa Topal (22), Ahmet Yağal (30), Barış Kıyak (30), Hakim Akçam (46), Fatih Acun (24).

 

Cenazeler Adli Tıp Kurumu'na götürüldü.

 

İstanbul Valiliği, yangının ardından yaptığı açıklamada, yangının dün akşam saat 21.10 sularında meydana geldiğini, üç çadırın yandığını ifade etti.

 

11 işçinin hayatını kaybettiği yangında yaralanan olmadı.

 

Valilik açıklamasında, "Olay yeri incelemesi, savcılık makamı nezaretinde Emniyet ve İtfaiye tarafından yürütülüyor ve yangının çıkış nedenine ilişkin inceleme devam ediyor" dendi.

 

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da yangının çıktığı şantiyede 200 işçinin kaldığını ve yangının çadırların mutfak bölümünde çıktığını söyledi.

 

Çoğunluğu Van, Sivas ve Ordu'dan gelen işçiler her gece bu korkuyla uyuduklarını söyledi.

 

VAN DEPREMİNDEN KAÇANLAR YANGINA YAKALANDI

Şantiyede vinç operatörü olarak çalışan ve çadırlarda kaldığını söyleyen Abbas Mendi, yangın başladıktan sonra olay yerine geldiğini ve üç çadırın yandığını gördüğünü söyledi.

 

Mendi, Milliyet gazetesindeki habere göre, "Biz kendimiz müdahale ettik. İtfaiyeyi de aradık. Yapacak bir şey kalmamıştı. Çok alev olduğu için üzerine gidemedik. Alev yükselince insanlar çıkmayınca içeride kaldıklarını anladık. Bir kaçını çekerek alabildik. Gerisini kurtaramadık" diye konuştu.

 

Mendi, çadırlarda kalanları tanıdığını belirterek, "Ölenler Ordulu, Sivaslı ve Vanlılar. Van depreminden kaçan arkadaşlar maalesef böyle bir felakete denk geldiler" diye konuştu.

 

"BİR ÇADIRDA 30-35 KİŞİ KALIYORDU"

Mendi, "İşverenden bir talepte bulundunuz mu?" sorusuna da "Böyle bir talebimiz olmadı. Türkiye şartları hep böyle. Bütün işçiler buralarda yaşamak zorunda kalıyor. 30-35 arası kişi kalıyordu bir çadırda" yanıtını verdi.

 

Ölen işçilerden 24 yaşındaki Fatih Acun'un akrabası Nuri Acun, "Bu şartlarda çadırlarda kalınmaz. Kış şartları sebebiyle firmanın önlem alması gerekirdi" dedi.

 

20 gün önce çalışmak için Ordu'dan İstanbul'a gelen 35 yaşındaki Seyfettin Topal da yangında hayatını kaybetti.

 

Ağabeyi İdris Topal, "Kardeşim oğlunu askere gönderdi ve İstanbul'a ekmek parası kazanmak için geldi. Her zaman çadırda kaldıklarını söylüyordu. Dün geceden beridir burada bekliyoruz. Olay yerine gittim, kimseden bilgi alamadım. Firmanın yetkililerini arıyoruz, telefonlarına cevap vermiyorlar" dedi.

 

"İŞÇİNİN HAYATI BU KADAR UCUZ OLMAMALI"

Ölen işçilerin arkadaşları da Adli Tıp Kurumu'na geldi. Van'daki depremin ardından İstanbul'a çalışmak için geldiğini söyleyen işçilerden Fuat Kahraman, "Yangında ölenlerin büyük kısmı arkadaşlarımız. Olayı duyunca destek vermek amacıyla buraya geldik. Kış şartları sebebiyle çadırlarda kalıyoruz. Buna karşı önlem alınması gerekiyor. Bu şartlarda çadırda kalınmaz. İşçi hayatının bu kadar ucuz olmaması gerekiyor" diye konuştu.

 

ŞİRKET: ECE TÜRKİYE, TAŞERON: KAYI İNŞAAT

Yangın, taşeron firma Kayı İnşaat'ın yaptığı Marmara Park'ta yaşandı.

ECE Türkiye, Deutsche Bank'ın yatırım şirketi DWS ile Finansbank, İş GYO ve Kayı İnşaat işbirliği ile inşa edilen Marmara Park'ın temeli, 1 Mart 2011 Salı günü Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, AKP Esenyurt İlçe Başkanı Şenay Değer, Ece Türkiye Genel Müdürü Andreas Hohlmann, Finansbank Genel Müdürü Sinan Şahinbaş, İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes ve Kayı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhun Kartal'ın da katıldığı bir törenle atılmıştı.

 

ECE Türkiye Proje Yönetimi A.Ş. Ekim 2000'de İstanbul'da kuruldu. Şirket, İstanbul'da Metrocity, Beylikdüzü Migros Alışveriş Merkezi, CarrefourSA Maltepe Park, Ankara'da ANKAmall, Antalya'da Antalya Migros Alışveriş Merkezi ve Eskişehir'de Espark Alışveriş Merkezi'ni yönetiyor.

 

Kayı İnşaat, Erzurum'un Tortum ilçesindeki hidroelektrik santralinin yapımını da üstlenmişti. 2009 itibarıyla 1 milyar 100 milyon dolar ciro elde eden Kayı İnşaat'ın sadece 10 bin lira vergi ödediğini tespit eden vergi müfettişleri, şirkete Haziran 2010'da 30 bin lira ceza kesmişti.

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre, 2011'de toplam 558 işçi öldü. 2012 Ocak ayında ise 62 işçi yaşamını yitirdi.

 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre, şubat ayında en az 42 işçi hayatını kaybetti.

 

24 Şubat'ta Adana Kozan'da yapılan Gökdere Köprü Barajı inşaatında meydana gelen patlama sonucu sulara kapılan üç işçinin cenazesine ulaşıldı, yedi işçiden hala haber yok. (bianet)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2012, 18:16
YORUM EKLE