Washington Post yazarı Ignatius: ABD olası İdlib operasyonunu engellemeli

Washington Post yazarı Ignatius, “ABD Suriye'de söz sahibi olmak istiyorsa İdlib'de olası bir katliamı engellemeli” dedi

Washington Post yazarı Ignatius: ABD olası İdlib operasyonunu engellemeli

ABD’nin Washington Post gazetesi yazarı David Ignatius, Suriye ordusunun operasyon yapmayı planladığı İdlib’e ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ignatius “ABD’nin Suriye ordusu ile Rusya’nın İdlib’e yönelik harekatını engellemesi ve büyük bir insani krizi önlemesi gerektiği” yorumunu yaptı.

Yazısında Birleşmiş Milletler’in (BM) insani bir felaket uyarısı yaptığı İdlib’de ABD’nin daha aktif bir politika izlemesi gerektiğini söyleyen Ignatius, “Eğer ABD Suriye oyununa geri dönmek istiyorsa, İdlib’de olası bir katliamı engellemeli ve ülke çapında beraber yaşama sürecini cesaretlendirmeli” dedi.

‘TRUMP KARARSIZLIĞI BIRAKMALI’

ABD yönetiminin Suriye’ye yönelik çabalarını ‘7 yıl geç ve sınırlı’ olarak niteleyen Ignatius, en azından Trump yönetiminin son 18 aylık kararsızlığı terk ederek Suriye’deki çıkarlarının sadece IŞİD’i yok etmek olmadığını kabul ettiğini yazdı.

Yazıda bir ABD’li yetkilinin, “Şu anda işimiz, biz istediğimizi alana kadar Rusya ve Suriye rejimi için açmazlar yaratılmasına yardımcı olmak” dediği de aktarılıyor.

‘TÜRKİYE EN HASSAS KONULARDAN BİRİ’

Ignatius, “Bu yaklaşım çerçevesinde üç kilit ABD müttefiki olan İsrail, Türkiye ve Ürdün’e ABD’nin Suriye konusunda müdahil kalmaya devam edeceği güvencesi veriliyor” diyor. Ignatius Washington’un Suriye’nin komşularını ABD’nin etkisi konusunda ikna etmede zorlanabileceğini de ifade ediyor. “Türkiye en hassas konulardan biri olabilir. Türkiye-ABD ilişkileri Amerikalı Pastör Andrew Brusonson nedeniyle zedelendi. Ancak Suriye sahasında Türkiye ve ABD arasındaki anlaşmanın (Menbiç anlaşması) ardından altı ay öncesine kıyasla çok daha iyi. Başka bir deyişle Rusya tüm yanıtlara sahip değil.”

Makalede Trump’ın ABD’nin Suriye’deki rolü hakkında kişisel taahhüdünün açık olmadığını ancak eski Irak ve Türkiye büyükelçisi James Jeffrey’nin Suriye politikasını koordine etmek için göreve getirilmesinin yenilenmiş politikanın hükümet tarafından desteklendiğini ortaya koyduğu belirtildi. Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib, Halep ve Dera’nın düşmesinin ardından silahlı muhaliflerin ve cihatçı örgütlerin sığındığı bir bölge.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER