‘Vicdanım rahat etmedi TIR'ları ihbar ettim’

MİT'e ait TIR'ların aranması ihbarını Jandarma İstihbarat'ta görevli çavuş yapmış...

‘Vicdanım rahat etmedi TIR'ları ihbar ettim’

Hatay Kırıkhan, Adana-Ceyhan ve Adana İncirlik park alanında 1 Ocak’ta durdurulan MİT’e ait TIR’ların aranmasıyla ilgili ihbarın, Ankara’daki özel yetkili mahkemeden alınan istihbari (önleme) dinleme kararı uyarınca Ankara İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli J. Kd. Çvş. G.M. tarafından yapıldığı ortaya çıktı.

‘VİCDAN MESELESİYDİ’

Milliyet'ten Türker Karapınar'ın haberine göre; Aramayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nin talimatı doğrultusunda, Adana Cumhuriyet Başsavcıvekilliği soruşturma başlattı. TIR’larda silah ve patlayıcı madde bulunduğu ihbarını Ankara İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görevli J. Kd. Çvş. G.M. tarafından yapıldığı tespit edildi.

G.M., 5 Şubat 2014’te verdiği ifadede şunları söyledi: “Dinlemelerde ‘kaçta buluşuyoruz, misafirler kaçta gelecek açık mı olsun kapalı mı olsun’ şeklindeki ifadelerden şüphelendim ve takibe geçtim. Komutanım H.G.’ye TIR’larda silah ve patlayıcı madde olabileceğini anlattım. H.G.’ye, ‘Silah ve patlayıcı madde varsa yarın bir gün bir şey olursa vicdani olarak bunun hesabını verebilecek misiniz?’ dedim. Bilahare vatandaş olarak ihbarda bulunmaya karar verdim.”

‘MİT’İ DİNLEMEDİK’

Jandarma Genel Komutanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, “Jandarmanın bazı MİT mensuplarını dinlediği ve elde ettiği bilgileri başka kaynaklara aktardığına ilişkin iddiaların gerçek dışı olduğu” bildirildi. Kamuoyuna dün yansıyan haberlerde, Jandarma’nın MİT’in 20’ye yakın elemanını dinlediği iddia edilmiş, bu nedenle Ankara İl Jandarma Komutanlığı’nda çok sayıda personelin görev yerini değiştirdiği belirtilmişti.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 18:11

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER