Venedik’te Ermeni Soykırımı sergisi açıldı

1915 Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle İtalya’nın Venedik kentinde kapsamlı bir sergi açıldı

Venedik’te Ermeni Soykırımı sergisi açıldı

Hrant Kasparyan / Demokrat Haber

İtalya’nın Venedik kentindeki Marciana Ulusal Kütüphanesi, bugünlerde 1915 Ermeni Soykırımı’na ilişkin açılan kapsamlı bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Kentin en işlek ve turistik merkezlerinden birinde bulunan tarihi kütüphanede, Alman yazar ve insan hakları savunucusu Armin Theophil Wegner’in 1915 Ermeni Soykırımı sürecinde çektiği fotoğraflar ve kayıt altına aldığı tanıklıklara dair veriler sergileniyor.

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Basın ve Enformasyon Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, 9 Ocak Cuma günü ziyarete açılan serginin açılış törenine, yerel resmi ve sivil temsilciler, farklı konsolosluklardan gelen misyon temsilcileri ile çok sayıda Ermeni ve Yahudi toplumu mensubu katıldı.

Ermenistan’ın İtalya Büyükelçiliği ve İtalya Kültür Bakanlığı’nın girişimleriyle, “Armin T. Vegner: Ermeniler ve Yahudiler için hukuk” başlığıyla düzenlenen sergi, Alman Marbach Edebiyat Arşiv Merkezi, Ermenistan’ın Milano Konsolosluğu, Marciana Ulusal Kütüphanesi, Venedik Yahudi toplumu ve İtalyan Ermeni Birliği’nin ortak çabası ile ziyarete açıldı.

“İNKÂR SOYKIRIMIN DEVAMIDIR”

Marciana Ulusal Kütüphanesi Direktörü Maurizio Messina ve Ermenistan’ın Milano Konsolosu Pietro Kucukian yaptıkları konuşmayla serginin açılış törenine katılan konukları selamladı. Açılış töreninde konuşan Ermenistan’ın İtalya Büyükelçisi Sarkis Ghazaryan, soykırımların önlenmesi konusunda hafıza ve belleğin canlı tutulması, inkâra karşı mücadele ve bu bağlamda kamusal eğitim programlarının hayata geçirilmesinin önemini vurguladı.İnkâr politikasının soykırımın devamı olduğunu belirten Büyükelçi Ghazaryan, inkârı ve yabancı düşmanlığını (zenofobi) soykırımın bileşenleri olarak nitelendirdiği konuşmasında, Azerbaycan’da hayata geçirilen Ermeni karşıtı politikalara dikkat çekti.

GARIWO Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı Gabrielle Nissim, Venedik Yahudi toplumu temsilcisi Paolo Navara Dina ve serginin koordinatörü Anna Maria Samueli, serginin açılışı vesilesiyle düzenlenen etkinlikte yaptıkları sunumlarda, soykırım ve inkârına karşı yürütülen mücadelenin önemine dikkat çekti. Venedik Yahudi toplumu temsilcisi Dina, yabancı düşmanlığı ve soykırım inkârına karşı yürütülen mücadelede Ermeni ve Yahudilerin aynı cephede olduğunu kaydetti.

İtalyan basınının yoğun ilgi gösterdiği serginin, 1915 Ermeni Soykırımı’nın yüzüncü yıldönümü vesilesiyle, 2015 yılı boyunca yapılacak olan etkinlikler kapsamında gerçekleştirildiği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2015, 21:03

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER