'Van'da yaşanan çığ felaketine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı sebep oldu' iddiası

HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, Van’da 38 yurttaşın yaşamını yitirdiği çığ felaketine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Orhan’ın sebep olduğunu iddia etti

'Van'da yaşanan çığ felaketine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı sebep oldu' iddiası

Van’da Bahçesaray’da 38 kişinin yaşamını yitirdiği çığ felaketine Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan’ın neden olduğu öne sürüldü.

HaberTürk Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir, çığ felaketinin Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili Gülşen Orhan yüzünden yaşandığını öne sürerek,  “Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve eski AKP milletvekili uyarıları dinlemedi. İş makineleri ile yolu açtırdı. Yüksek desibel çığı tetikledi ve minibüs çığın altında kaldı” iddiasında bulundu.

BirGün'ün haberine göre, Aydemir, canlı yayında şunları anlattı:

“Olayı anlamaya çalışmam anlamında birkaç telefon görüşmesi yaptım. Çatak’ta bir yemek organizasyonu var. Ak Parti eski milletvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ki kendisi de yaralı, Gülşen Orhan bir etkinliğe katılıyor. Kendi seçim bölgesi. Oradan çıkarken diyorlar ki, “Burada çığ tehlikesi var, buradan yola çıkmayın, doğru değil” ancak heyetle birlikte yola çıkıyor.

“Harabet diye bir geçit. Bu geçitten geçilmesi mümkün değil, kar kapatmış olabilir, burada çığ tehlikesi var üst noktada. “Narlıca’dan dahi geçemeyebilirsiniz” diyorlar. Yani yol sıkıntılı. Yola çıkmadan önce Gülşen Orhan 4-5 iş makinesini yanına alıyor. Narlıca Kara Yolları İstasyonu’ndan alıyorlar araçları. İş makineleri yolu açarak buradan geliyor. Burada çığ tehlikesi var kar yolu kapatmış, iş makineleri ile öncesinde müdahale edilmiş başka bir noktaya. Çığı tetikleyen şeylerden biri de yüksek desibel. Buraya kadar geliyorlar. Yolda telefon çekmiyor. Burada 3 bin 500 metre rakımdan söz ediyoruz. Ve orada çığın altında kalıyor minibüs. Daha sonra Van ve Şırnak’tan askerler oraya sevk ediliyor. Jandarma ve korucular da ikinci çığın altında kalıyor ve şehit oluyor. Öncesinde bir tedbirsizlik olduğu kesin. ”Yola çıkılmasın” deniliyor çıkılıyor,  iş makinesi ile yol açılıyor. Sonrasında bu tür olaylarda aynı bölgede ikinci çığ tehlikesi olabileceği beklentileri var. Tedbirsizlik olduğu görülüyor. Olayın meydana gelmesinden önce yola çıkılması.”

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 18:40

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER