Valilikten yurtta yer yatağı açıklaması: Amaç mağduriyetleri gidermek

Artvin Valiliği, Çoruh Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nda öğrencilerin kalması için bodrum katlara, spor salonuna ve mescide yer yatağı yerleştirmesi nedeniyle gelen tepkilere cevap verdi

Valilikten yurtta yer yatağı açıklaması: Amaç mağduriyetleri gidermek

Artvin Valiliği, Çoruh Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu’ndaki öğrencilerin bir kısmının bodrum katlara ve mescide yerleştirilen yer yataklarında kaldığı iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Öğrencilerin, kalacak yer bulamaması halinde olası mağduriyetlerini gidermek adına tedbir amaçlı olarak ek yatak ve baza konarak odalar oluşturulduğunun kabul edildiği valilik açıklamasında, görüntülerin ise gerçeği yansıtmadığını ve kurumları yıpratma amacı taşıdığı savunuldu.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“2019-2020 Eğitim Öğretim yılında ilimizde yüksek öğrenim yurt başvurusu sonucuna göre yurda yerleşen öğrencilerin açıkta kalması, ilimizde bulunan yüksek öğrenim yurtlarının kapasitesinin üzerinde öğrencinin kaydının yapılması veya öğrencilere, öğrenci odası haricinde bir yer gösterilmesi gibi bir durum gerçeği yansıtmamaktadır. Söz konusu iddialar yurt başvurusu sonucunda yurda yerleşemeyip yedek sıralarda kalan ve idaremizce barınma ve beslenme ihtiyaçlarını giderebilmek adına her türlü çabanın gösterildiği yedek sıralardaki öğrenciler üzerinden ileri sürülmektedir. Coğrafi yapı, konaklama ve ulaşım şartları itibariyle belli zorlukları olan ilimize gelen öğrencilerin barınma konusunda sıkıntı yaşayacağı öngörülerek öğrencilerin, kalacak yer bulamaması vb. olası mağduriyetlerini gidermek adına tedbir amaçlı olarak ek yatak ve baza konularak odalar oluşturmak suretiyle öğrencilerin talep etmeleri halinde geceleyebilmeleri için imkân oluşturulurken, birilerinin gerçeği yansıtmayan birkaç fotoğraf çekerek kurumlarımızı yıpratmaya dönük çabalar içine girdiği anlaşılmaktadır.

Geçici yoğunluk nedeniyle yurtlarda misafir olarak veya birkaç gece konaklamak durumunda olan öğrenciler…Diğer taraftan inşaatı devam eden yurttaki çalışmalar tamamlandığında yurda yerleşemeyen yedek öğrencilerin nakil ve yerleştirme işlemleri sırasıyla yapılacaktır. Eğitim öğretim yılı başı yaşanan geçici yoğunluk nedeniyle yurtlarda misafir olarak veya birkaç gece konaklamak durumunda olan öğrenciler üzerinden çeşitli karalama kampanyaları başlatılması, başta gençlerimiz olmak üzere hiçbir toplum kesiminin faydasına hizmet etmeyen davranışlar olarak değerlendirilmektedir. Öte yandan ilimizde FETÖ’ye ait olup herhangi bir dernek ya da vakfa devredilmiş bir yurt olmayıp asılsız iddiaları çıkaranlar hakkında hukuki yollara başvurulacaktır.”

ÖRENCİLER: BU KOŞULLARA BİZİ MAHKUM ETTİLER

Birgün’de yer alan “KYK yurdunda bodrum ve mescit, yatakhane oldu” haberin de konuşan öğrenciler, “Bu koşullara bizi mahkûm ettiler; kalabileceğimiz yurt ve ev yok, camları kendi imkanlarımızla kapattık” dedi. Yurdun bodrum katlarında kalan öğrenciler, 600 kişilik yurtta ek bina inşaatı çalışmalarının sürdüğünü belirterek fazladan 500 kişinin de alındığını söylemişti. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 10:41

YORUM EKLE
YORUMLAR
melis melis
melis melis - 1 yıl Önce

ben her zaman söylüyorum, iyilik yapmayacaksın bak ne oldu şimdi? açıkta kalmasın ortalıkta gezmesin başının üzerinde bir çatı olsun koruma altında olsun diye düşündüğün kişiler fotoğraf çekip basına servis ettiler senin de başını yediler Şimdi hepsini kapının önüne koyun ne halleri varsa görsünler iyilik bilmez

SIRADAKİ HABER