Vali Mutlu: 40'a yakın yeri kapattık

Hüseyin Avni Mutlu'dan 'öğrenci evi' açıklaması...

 Vali Mutlu: 40'a yakın yeri kapattık

“Öğrenci evi” tartışmalarıyla ilgili konuşan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, kanunsuz olarak faaliyet gösteren yurt, apart otel ve pansiyon gibi mekanlara yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü söyleyerek, “Kapattığımız yerlerin sayısı şu anda 40'a yaklaştı” dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası Çevresel Etki Değerlendirmesi Kongresi'nin açılışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vali Hüseyin Mutlu, “öğrenci evi” tartışmasıyla ilgili sorular üzerine farklı semtlerde özellikle ruhsatsız, vergi kağıtları olmaksızın çalışan, personellerini sigortasız çalıştıran ve kurallara uygun hareket etmeyen mekanlara yönelik çalışmalarını devam ettirdiklerini söyledi.

Gayri yasal çalışan işletmelere yönelik tamamen hukukun içerisinde, yetkiler çerçevesinde faaliyette bulunduklarını anlatan Mutlu, "Bu yeni bir şey de değil. Bundan sonra bu çalışmaları aynı hassasiyetle sürdüreceğiz" dedi.

Vali Mutlu, şu ifadeleri kullandı:

“Bu tür kanunsuz çalışan yerlerle ilgili İstanbul'da da çalışmalar yaptık. Kapattığımız yerlerin sayısı şu anda 40'a yaklaştı. Ama bunlar farklı şekillerde... Yani ruhsatsız çalışanlar var, maliyeye kaydı olmadan çalışanlar var, sigortalı personel çalıştırmamaktan dolayı kapatılanlar var, yurt, apart otel, pansiyon gibi farklı hüviyetlerde çalışan yerler var.

Dolayısıyla bunlara yönelik düzenlemenin net olarak ortaya çıkarılması için bir genelge hazırlığı var. Biz şu andaki çerçeve ve yasal talimatlar, hukuk içerisinde çalışmalarımızı yapıyoruz." (NTV)

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 12:42
YORUM EKLE