'Utanç Müzesi' Antalya'da açıldı

Ankara ve İzmir'in ardından 3. durak Antalya oldu...

'Utanç Müzesi' Antalya'da açıldı

Devrimci 78'liler Federasyonu'nca hazırlanan ve öncelikle 1980 darbesinde yaşananların sergilendiği 12 Eylül Utanç Müzesi, Ankara ve İzmir'in ardından Antalya 'da açıldı.

Devrimci 78’liler Federasyonu’nun hazırladığı, Eğitim-Sen Antalya Şubesi’nin destekleri ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Cam Piramit’te açılan Utanç Müzesi’ne katılım geniş oldu.

Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı Nejat Kangal, Eğitim-Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın da hazır bulunduğu müze tadındaki sergide, 1980 darbesiyle ilgili materyaller, 17 yaşında idam edilen Erdal Eren'in özel eşyaları, radyolar, giysiler, 12 Eylül darbesi ve sonrasının fotoğrafları, ölenlerin fotoğrafları ve gazete kupürleri, Deniz Geçmiş'in asıldığı darağacı yer aldı.

'DEVRİM ŞEHİTLERİNİN FAİLLERİ DIŞARIDA'

Açılışta konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, sergiye olan yoğun ilginin hüzünle karışık mutluluk verdiğini belirtti. Akaydın, "Ben 1968 kuşağıyım. Acılar yaşamış, şehitler vermiş bir kuşağız. 1980 darbesinin eziyetini yaşayan nesil tabi ki 1978’liler. Bunu yapanlar, bunları örgütleyenler bir konuda başarıya ulaştı. 1988’lileri sindirdiler. 1998’lileri sindirdiler. 2008’lileri korkutup, sindirdiler. Gene ne varsa 1968, 1978 kuşağında var gibi gözüküyor. Yılgın, ezik gençleri de kınamak istemiyorum. Yani, kan zulüm ve işkence ile yapılacak şeyleri yaptılar. Bunun arkasında ne var diye düşünürseniz? Dünyanın büyük sermayedarları var. Bunları biliyoruz. Dünya Bankası, IMF var. Bilderberg vardır. CIA vardır. Bunlar ellerini kirletmez genelde maşa kullanırlar" dedi.

Akaydın, Devrim şehitlerinin faillerinin dışarılarda olduğunu belirtti.  

'BU DA BİZİM ARAŞTIRMAMIZ'

İlk çalışmalarını 2000 yılında yaptıklarını belirten Devrimci 78’liler Federasyonu Genel Başkanı Nejat Kangal ise, "Parlamentoda darbeleri araştırma komisyonu görüşülüyor. Bu da bizim bir bakıma araştırmamız olarak düşünüyorum. Müzede aslında, Türkiye Cumhuriyeti’nin siyasi tarihi var. Katliamlar tarihi, zulüm tarihe ilişkin ve geleceğe dair taleplerimizin olduğu bir çalışmadır" diye konuştu.

12 Eylül Utanç Müzesi 6 Aralık Perşembe gününe kadar ziyaret edilebilecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2012, 15:22

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER