Uşşaki tarikatı şeyhi, istismar sonrası, 'masum bir hataydı' deyip para teklif etmiş

Fatih Nurullah takma adlı şeyh, çocuk istismarı sonrası 'Allah dostlarının hatalarında bile hayır vardır' demiş

Uşşaki tarikatı şeyhi, istismar sonrası, 'masum bir hataydı' deyip para teklif etmiş

Sakarya’da 12 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar suçundan tutuklanan Uşşaki tarikatı şeyhi Eyyup Fatih Şağban hakkında 48 yıla kadar hapis istemiyle hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı.

İddianameye göre Fatih Nurullah takma adını kullanan şeyh, çocuğa istismar sonrası ilk olarak mağdur çocuğa 100 lira vererek susturmaya çalıştığı, ardından, kendisinden hesap sormaya çalışan halasına 10 bin lira teklif ettiği aktarıldı. En sonunda da çocuğun babasından IBAN numarası isteyerek 70 bin lira önerdiği ve “Allah dostlarının hatalarında bile hayır vardır” dediği belirtildi.

Sakarya Akyazı Kuzuluk Mahallesi’ndeki Uşşaki tarikatı dergahında 12 yaşındaki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarla ilgili iddianamenin ayrıntıları netleşti.

Tarikat şeyhi Eyyup Fatih Şağban’ın “Çocuğun zincirleme cinsel istismarı” suçundan 12 yıldan 22,5 yıla, “Hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 3 yıl 4 aydan 26 yıl 3 aya kadar olmak üzere toplamda; 15 yıl 4 aydan 48 yıl 8 aya kadar hapis cezası isteniyor. Dosyada Şağban’ın işlediği suç hakkında; mağdur çocuğun anlattıkları, yakınlarının tanıklıkları, adli tıp raporları ve diğer deliller yer alıyor.

3 KEZ PARAYLA ÖRTBAS ETMEYE ÇALIŞMIŞ
Sözcü’den Erhan Kaytanbay’ın ulaştığı iddianameye göre, Fatih Nurullah takma adını kullanan şeyh, ilk istismar sonrası mağdur çocuğa 100 lira vererek susturmaya çalışmış.

Ardından, istismarı sürdüren Nurullah’ın son istismarında odanın kapısını da kilitleyerek “Hürriyetinden yoksun kılma” suçunu işlediği aktarıldı. Çocuğun başına gelenleri yakınlarıyla paylaşması üzerine, ilk önce başka bir ilde yaşayan halasının şeyhten hesap sormaya çalıştığı kaydedildi.

MASUM BİR HATAYMIŞ!

Kendini “Evliyadır şaşar, embiyadır şaşmaz. Biz de nefis taşıyoruz. Masum bir hata işlemiş olabiliriz” sözleriyle savunmaya çalışan şeyhin çocuğun halasına 10 bin lira teklif ettiği anlatıldı.

En sonunda da devreye giren ve olan biteni anlamaya çalışan çocuğun babasının kanıt toplamaya çalıştığı, Uşşaki şeyhinin o çabalar sırasında çocuğun babasından IBAN numarası isteyerek 70 bin lira önerdiği ifade edildi. “Belki de senin kızına piyango konmuştur” dediği ve “Allah dostlarının hatalarında bile hayır vardır” diyerek çocuk istismarına dini anlamlar yüklemeye çalıştığı kaydedildi.

AĞIR CEZADA HAKİME HESAP VERECEK
İddianamede tarikat şeyhinin 10 yaşındaki bir başka çocuğa istismarda bulunduğuna dair tanıklıkla ilgili ne gibi bir işlem yapıldığı yer almadı.

58 yaşındaki Uşşaki şeyhi, Akyazı Cumhuriyet Savcılığı’nın hazırladığı iddianame çerçevesinde 13 Kasım’da Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2020, 17:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER