Uluslararası Af Örgütü'nden gözaltılara tepki: “İnsan Hakları Eylem Planı”nı bir kez daha boşa çıkarıyor

İHD Genel Başkanı Türkdoğan 10 kişiyle birlikte gözaltına alınmıştı

Uluslararası Af Örgütü'nden gözaltılara tepki:  “İnsan Hakları Eylem Planı”nı bir kez daha boşa çıkarıyor

İnsan Hakları Derneği’nin Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın bu sabah yapılan baskınlarda diğer 10 kişiyle birlikte gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Kıdemli Araştırma Danışmanı Esther Major şunları söyledi:
 
“Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alınması şoke edicidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iki hafta önce açıkladığı 128 sayfalık İnsan Hakları Eylem Planı’nın daha mürekkebi bile kurumadan Türkdoğan’ın gözaltına alınması, bu belgenin yazıldığı kağıda değmediğini gösteriyor.”
 
“Ülkenin en önde gelen insan hakları örgütünün eş başkanı olan Öztürk Erdoğan’ın, Eylem Planı’nın taslak aşamasında Adalet Bakanlığı’nın görüşlerine başvurduğu kişiler arasında yer alması ironiktir” diyen Esther Major sözlerini şöyle sonlandırdı:
 
“Öztürk Türkdoğan derhal ve koşulsuz serbest bırakılmalıdır. Türkdoğan’ın gözaltına alınması, Türkiye’nin insan hakları alanındaki imajını iyileştirme yönündeki girişimlerinin aslında içi boş adımlar olduğunu göstermektedir. İnsan hakları savunucularının ve İnsan Hakları Derneği’nin kriminalize edilmelerine son verilmelidir. Türkiye, uluslararası hukuk gereğince, hak savunucularını korumak ve çalışmalarını kolaylaştırmakla yükümlüdür.”
 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 22:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER