TÜSİAD: İşsizlik ve hayat pahalılığı geleceğimizi de tehdit eder durumda

 “İçeride halen tartışmakta olduğumuz enflasyon-faiz-döviz sarmalından bir an evvel çıkıp, global gidişatı doğru okuyup yakalamamız gerekmekte"

TÜSİAD: İşsizlik ve hayat pahalılığı geleceğimizi de tehdit eder durumda

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, işsizlik rakamlarında artışın hızla devam ettiği ve geniş tanımlı işsizliğin  yüzde 28’e kadar yükseldiği zor bir süreçten geçildiğini belirterek, “Geçtiğimiz hafta kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatılmasına dair çıkan kararı son derece olumlu karşılıyoruz. İstihdama yönelik desteklerin devam etmesi gerektiğine de inanıyoruz. İşsizlik ve hayat pahalılığı, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de tehdit eder durumdadır. Bu alanlarda çok ciddi adımlara ve ilerlemeye ihtiyacımız var” açıklamasını yaptı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) 23. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde konuşan Kaslowski,  “İçeride halen tartışmakta olduğumuz enflasyon-faiz-döviz sarmalından bir an evvel çıkıp, global gidişatı doğru okuyup yakalamamız gerekmekte. Aksi takdirde küresel ekonomideki yerimizi korumamız mümkün olmayacaktır.” dedi.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Kaslowski şunları kaydetti:

"Masada çözmemiz gereken bir enflasyon problemimiz var. Bu temel sorunu çözmek için para politikasının öngörülebilir olması, disiplinli ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve Merkez Bankamızın enflasyon hedeflemesi konusunda her türlü aracı bağımsız bir şekilde kullanmasını bekliyoruz. Enflasyon ile mücadelede başarılı olmaz isek diğer makroekonomik sorunlarımızı da çözemeyiz. Bunu açık bir şekilde kabul edip bu yönde hareket etmek şart. Aksi durumda, orta-uzun dönemde büyümenin finansmanı için gerekli olan dış kaynak ihtiyacına ulaşmak mümkün olmayacak ve istihdam ve işsizlik sorunları daha da derinleşecektir.”

Kaslowski, geçtiğimiz yakın dönemde, sıkı para politikası ile kısa vadeli faizleri artırırken, risk priminin düştüğünü ve yatırım ortamının ihtiyacı olan orta ve uzun vadeli faizleri başarılı bir şekilde düşürebilindiğini belirterek “Bunu yapabilirsek ekonomimizi tekrar yatırım, istihdam, üretim ve ihracat temelleri üstünde yükseltebiliriz.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ne diyosun
ne diyosun - 5 ay Önce

herkes sorunu biliyor çözmesi gerekenler konuşmasın çözsün.ülkeyi sadece hükümet yönetmiyor sizin gibi sermaye sahipleride yönetiyor.sizin tercihlerinizde herkese etkisi oluyor tabi hükümetinde çook yanlışları var.ama hükümeti iktidarda tutan cahil halk değil ondan beslenen rantçı sermaye gruplarıdır asıl medyaları ile istediği gibi kitleleri yönlendiren kendileri eee suçu ona buna atmayın sizden başkası çözemez bu krizi.biraz paylaşımıcı olun adil olun hep bana hep bana demeyin insanları zorla borçlu tutup faizle köle edeceğinize önce kazandırın sonra mal satın aldırıp vergisini ödemesini sağlayın.bir ekonomik kriz geldiğinde patlamaz bu kadar ağır geçmez tabi işinize gelmiyor.

SIRADAKİ HABER