Türkiyeli Arapların derneği kapatılıyor

Gerekçe ise; derneğin tüzüğündeki 'Eş başkanlık, insan hakları, eski yerleşim yeri isimleri' gibi maddelerin yer alması

Türkiyeli Arapların derneği kapatılıyor

Türkiye'li Arapların kurduğu bir dernek olan "Anadolu Araplar Birliği Hareketi" kapatılıyor. Gerekçe ise, derneğin tüzüğünün, "Eş başkanlık, kadınlar, gençler, engelliler, çocuklar, çevre, yoksulluk, insan hakları, yerleşim birimlerinin eski isimleri" gibi maddeler içeriyor olması.

Midyat Kaymakamlığı tarafından aleyhinde suç duyurusunda bulunulan Anadolu Arap Birliği Hareketi Derneği, karara tepkili. Karara tepki gösteren dernek yetkilileri  ile Arap halkı ve  Yurt içi ile yurt dışındaki bir çok dernek adına Anadolu Arap Birliği Hareketi Derneği başkanı Mehmet Ali Aslan,  Midyat'ta Estelin Mıhallemi Dağı'nda yoğun kar yağışı altında basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamaya yurt içi ve yurtdışından 16 sivil toplum örgütü destek verdi.

Söz konusu açıklamada Mehmet Ali Aslan şunları söyledi:

"BİR DERNEĞİN KADINA, GENÇLİĞE YER VERMESİ KANUNA AYKIRI DEĞİLDİR"

"Bir derneğin ana amacı dışında, kadına, gençliğe, engellilere, yoksullukla mücadeleye, ekolojiye, insan hak ve hürriyetlerine ilişkin yaklaşımlarını ve bakış açısını yazılı olarak dile getirip kayıt altına alması kanuna aykırı değildir. Tam tersine olması gereken bir erdemdir.

Derneğimiz  2008 yılında kurulan, Türkiye'nin ilk Arap Platformu'dur. Daha sonra dernekleşme kararı alınmıştır. Türkiye'de tüm illerde ve üniversitelerde örgütlülüğümüz var. Türkiye'nin en büyük ve yasal Arap örgütlenmesi olması Araplar ve diğer halklar arasında büyük bir sinerji yaratmıştır. Davanın tam da seçim arifesine denk gelmesi Arap halkımızı düşündürmelidir.  Bir yandan barış süreci, çözüm süreci, demokratik açılım deniyor; bir yandan da bölgenin ikinci, Türkiye'nin üçüncü büyük nüfusu ve Türkiye Cumhuriyeti'nin  dört kurucu unsurundan biri olan Arap halkının örgütlenmesinin önü kesilmeye çalışılıyor.

Dernek üyelerimiz psikolojik olarak korkutulmaya ve sindirilmeye çalışılıyor. Elimizde bizi haklı çıkaracak yasal referanslar ve deliller  olduğu halde savcı bizi dinlemeden direk davaname ile Midyat Asliye Hukuk mahkemesine vermiştir. Aleyhte karar  çıkması durumunda  Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk defa bir Arap derneği kapatılmış olacak. Böylesi bir durumda tüm iç hukuk ve dış hukuk yollarını tüketeceğiz. Bir dernek kapanırsa Arap halkı olarak bin dernek açmaya muktediriz.

Halkımıza çağrımız; atalarımızdan, peygamberlerden  vahiy geleneğinden bizlere miras kalan değerleri korumak ve yaşatmak için yasal olarak örgütlenen sivil toplum örgütlerine sahip çıkıp, mücadelemizi yükselterek daha ileri bir noktaya taşımalıyız."

Açıklamada, 24 Şubat Salı günü Midyat Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülecek dava için İnsan Hakları Derneği, Mazlum-Der gibi sivil toplum kuruluşlarına çağrı yapıldı ve "Duyarlı insanları yanımızda görmek bizlere güç katacaktır"

AÇIKLAMAYA DESTEK VERENLER

Basın açıklamasına destek veren sivil toplum örgütleri şöyle:

Mardin Mıhallemi Derneği, Anadolu Arap Birliği Derneği, Batman Mezopotamya Arapları Derneği, Batman Mıhallemi Derneği, Hatay Arap Ahlemi Derneği, Mardin Anadolu Arap Hareketi Derneği, Lübnan Beyrut Mardinliler Derneği, İsveç Göteborg Mıhallemi Derneği, Lübnan Kınderip Mıhallemi Derneği, Hollanda Mıhallemiler Platformu, Suriye Mıhallemi Kanaat Önderleri, Musul Mıhallemi Kanaat Önderleri, Arap Mıhallemi Gençlik Hareketi, Arap Mıhallemi Kadın Yapılanması, Beyt-Nahreyn Arap Arami Birliği, Mıhallemi Genç Demokratlar Derneği.

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 09:54
YORUM EKLE
YORUMLAR
inanmayın bunlara
inanmayın bunlara - 3 yıl Önce

siz bu adama inanmayın.bir defa estellin mıhallemi dağı diye birşey yok.en büyük arap derneği de değil.derneğin yönetim kuruluna bakın hepsi akrabası.arapları temsil eden bir dernek değil.tamamen kişisel çıkarları için açılmış bir dernek.bunun üzerinden milletvekili olmaya çalışıyor.2011 yılında akp den aday adayıydı.şimdi hdp den .yani yanar döner birisi.işin iç yüzünü araştırmadan da haber yapmayın.güvenirliliğinizi yitirirsiniz.

dengesizlik var
dengesizlik var - 3 yıl Önce

destek veren dernek sayısı ordaki insan sayısından fazla .afişlerde onlardan fazla.açıklamayı acaba afişler mi yapıyor anlamadım ben

Amar tunc
Amar tunc - 3 yıl Önce

Yukarda Derneğimize Karşı olan nefret yalan dolan cekemenezlik icindeki isimsiz arkadaşı medeni cesaretini gosteremediginden ciddiye almıyor ve kınıyoruz.

kulaktan duyma
kulaktan duyma - 3 yıl Önce

Sizin gibi kendini mihallemi sanıp aslında mihallemilikle yakından uzaktan alakası olmayan şahısların o karın altında dondurucu soğuğa aldırış etmeksizin açıklamaya katılan hakiki mıhallemilere zerre kadar laf atacak kadar büyümediniz. Hem dernek üyelerinin akrabası olması onun adına değil siz duyarsız mıhallemiler adına büyük bir talihsizlik. Ama gel gör ki kulaktan duyma laflarla eleştiri oklarını atanlar kendisinden başka hiç kimseyi yaralıyamayacaktır. Mıhallemi dağı ismine de açıklama yapılacağı esnada karar verilmiştir. Irkımızın ismini taşıdığı bir dağın sizi rahatsız edişi mihallemilikle alakanızın olmamasının böyle bir davayı benimsememenin bir ürünüdür. Destek veren dernek sayısının ordakilerden az oluşunun tutarsızlık olduğunu söyleyenler graham bell öncesi dönemde kaldıklarını ve hala günümüze gelemediği gorulmekte. (NOT: BAŞKANLA HERHANGI BİR AKRABALIK.KÖYLÜK.BAĞIM YOK)

kulaktan duyma
kulaktan duyma - 3 yıl Önce

O karın ve dondurucu soğuğa aldırış etmeden açıklamaya katılan insanlara siz mıhallemilikle alâkası olmayan böyle bir dert edinmemiş insanların sözlerini dinlememiz beklenmesi trajikomik bir durum. Dernek üyelerinin akrabası olduğunu ileri sürenler asıl ayıbın kendilerinde olduğunu unutmuşlardır. Aday adaylık başvurusu altında çıkar arayanlar hayatları boyunca dava adamı olamayacaklarını gostermişlerdir. Ayrıca mıhallemi dağı olmadığını söyleyip kendi ırkları adına herhangi bir şeyin olmasından rahatsız olduğunu gösterenler böyle bir platformda söz sahibi olma cüretkarlığı etmesi kendileri adına talihsizliktir. Ayrıca sayıda tutarsızlık olduğunu söyleyenler graham bell öncesi dönemde kaldıklarını gostermişlerdir. (Not: BŞKNIN AKRABASI DEĞİLİM. )

YALANIN BU KADARI
YALANIN BU KADARI - 3 yıl Önce

daha önce yapılan açıklamalarda Anadolu Arap Birliği Derneği nin kapatılacağı söyleniyordu şimdi de aslında kapatılanın "Anadolu Araplar Birliği Hareketi" oloduğu söyleniyor. yine aynı haberi benzer siteler veriyor hep. arkadaş olayın iç yüzü başka. kapatılana bir dernek falan da yok. ve bunların araplıkla alakasıda yok. kurulmayan bir derneğin kapatılması duygu sömürülüğü ve mağduriyeti yaratılmaya çalışılıyor. bu yukarda sayılan derneklerden bir kaçı dışında öyle dernekler yok. Türkiyenin En büyük derneği olduğunu idda eden Mehmet ali aslan ı bunu iisaptlamaya ve tüm il ve üniversitelerdeki temislcilerinin adlarını vermesini istiyoruz. yukarda sayılan dernekler zaten yok ve sayın mehmet ali aslanda bu saydıklarının çoğunun sözde başkanı olarak kendini gösetrmektedir. Bunu MÖilletvekili yapsınlarda bakalım o zaman gerçekten Arapların hakkını mı savunuyor. hem bizde kurtuluruz bu yalanlardan oda böyle yalandan dernek kurup kapatma mağduriyeti yapmamış olur.

yalana alet olma demokrathaber.com
yalana alet olma demokrathaber.com - 3 yıl Önce

daha öncede yine bu sitede bu şahsın defalarca yalan haberlerini yayınladınız. bu şekilde yalan haberlerle güveninizi zedelemekten başka bişey yapmıyorsunuz. olmayan bir dernek nasıl kapatılıyor bunu sorgulamanız gerekmiyor mu?

Türkiyenin En büyük Arap derneği mi?
Türkiyenin En büyük Arap derneği mi? - 3 yıl Önce

üyeleri Mehmet ali aslan ve bir kaç arkadaşı ve akrabası olan dernek nasıl türkiyenin en büyük derneği oluyor. artık midyatta herkes bunula dalga geçiyor. ben orda yaşıyorum. onu tanıyan herkes onun ne kadar Bencilllik hastalığına yakalandığını bilir. çok uzağa gitmeye gerek yok. midyata gelip öğrencilerine bile sorabilirsiniz. gereken cevabı onlardan alabilrsiniz.