'Türkiye’deki F-35 parça üretimini ABD’ye taşıyacağız'

ABD, Türkiye’deki F-35 parça üretiminin büyük bir kısmını gelecek Mart ayına kadar taşımayı planlıyor

'Türkiye’deki F-35 parça üretimini ABD’ye taşıyacağız'

Türkiye ile ABD arasında süregelen S-400 krizi hakkında ABD'den yeni bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi Ellen Lord, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmeyi reddetmesi nedeniyle, Türkiye’deki F-35 parça üretimini ABD’ye taşımayı planladıklarını söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi Ellen Lord, Ankara’nın Rusya'dan aldığı S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmeyi reddettiğini söyledi.

Pentagon’un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord, bugünkü basın toplantısında, “Henüz aynı konumdayız, F-35 ve S-400’lerin uyumsuz olduğunu net bir şekilde söyledik. Maalesef Türkiye, S-400’le ilgili herhangi bir adım atma kararı almadı, bu yüzden biz Türkiye’deki çalışmalarımıza (Türkiye’deki F-35 parça üretimini ABD’ye taşıma çalışmaları) devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Lord, bu bağlamda, Türkiye’deki F-35 parça üretiminin büyük bir kısmını gelecek Mart ayına kadar ABD’ye taşımayı planladıklarını doğruladı.

Pentagon yetkilisi ayrıca Türkiye’nin daha önce satın aldığı 4 adet F-35’in geleceğini Ankara ile görüşmediklerini de sözlerine ekledi.

Kaynak: Sputnik


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER