Türkiye Yahudi toplumu: Emniyet’ten bize uyarı gelmedi

Türkiye Yahudi toplumu, IŞİD’in Türkiye’de Yahudi ve Hristiyan nüfusun dini mekanlarına saldırı düzenleme olasılığına karşı Emniyet’in kendilerine bir uyarı yapmadığını belirtti

Türkiye Yahudi toplumu: Emniyet’ten bize uyarı gelmedi

IŞİD’in Türkiye’deki Yahudi ve Hristiyan toplumların dini mekanlarına saldırı düzenleme olasılığına karşı Emniyet’in uyarıda bulunduğuna yönelik haberlere Türkiye Yahudi toplumundan açıklama geldi. Açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden herhangi bir uyarının gelmediği duyuruldu.

avlaremoz.com’dan Serdar Korucu imzalı habere göre; söz konusu uyarıları Türkiye Yahudi toplumunun da basından öğrendiği ortaya çıktı.

Türkiye Yahudi toplumunun resmi Facebook sayfası üzerinden yapılan açıklamada, “Bu ve benzeri haberlerle ilgili tarafımıza şu ana dek Emniyet GM’den bir uyarı vb’nin gelmediği bilgisini paylaşırız,” denildi.

Açıklamada, “Basındaki haberlerle ile ilgili devletimizin bilgisine başvurulmuş, aynı zamanda da yarattığı endişeye karşı mevcut önlemlerin arttırılması için destek istenmiştir” ifadeleri de kullanıldı.

Emniyet birimlerine gönderilen uyarı yazısıyla ilgili Agos‘un ulaştığı Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan da Patrikhane’ye yazılı herhangi bir bilgilendirme gelmediğini söylemişti.

Ateşyan, uyarıyla ilgili haberlerin ardından Valilik’le görüştüğünü belirtmiş, Valilik tarafından kendisine “her kilisede emniyet güçleri tarafında önlem alınacağını” söylediğini iletmişti.

NE OLMUŞTU?

Önce gazetelerde ardından Anadolu Ajansı’nda yer alan haberlerde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün IŞİD’in Türkiye’de özellikle Yahudi ve Hristiyan nüfusunun yoğun olduğu dini mekanlar, konsolosluk ve elçilikler hakkında araştırma ve keşif çalışması yapmış olabileceğine dair emniyet birimlerine uyarı yazısı gönderildiği kaydedilmişti.

Söz konusu haberlerde, “Bu kapsamda özellikle Ankara’da bulunan Hristiyan ve Musevi vatandaşların ibadet ettiği kiliseler ile sinagoglar başta olmak üzere gayrimüslimlere ait vakıf ve derneklerin bulunduğu yerler, Caferi vatandaşların ibadet ettikleri camiler ile Cemevlerinin kontrol edilmesi gerektiği ifade edildi” denilmişti.


Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 21:05
YORUM EKLE