Türkiye koranavirüs salgınında dünyada kaçıncı sırada

Nüfusa oranla ve mutlak rakamlarla Türkiye Koranavirüs salgınında can kaybı sayısında 42'nci sırada

Türkiye koranavirüs salgınında dünyada kaçıncı sırada

Türkiye, Koronavirüs salgınında nüfusuna oranla yapılan sıralamada dünyada vaka sayısında 48’inci, can kaybı sayısında 42'nci sırada yer alıyor. Mutlak rakamlarda ise Türkiye, dünyada vaka sayısında 9'uncu, can kaybı sayısında 12’nci sırada bulunuyor.

Çeşitli konularda eş zamanlı istatistikler sağlayan Worldometers'ta paylaşılan küresel verilerde, ülke ülke 1 milyon kişi içinde Koronavirüs tanısı konanların ve virüs nedeniyle ölenlerin sayıları veriliyor. Sitedeki verilerle, nüfusa oranla salgının ülkelere göre yayılım ölçüleri izlenebiliyor.

Gözde Yel'in T24'te yer alan haberine göre, küresel verilere göre İtalya’da özel konumlu bir devlet statüsü bulunan ve Katolik dünyasının ruhani merkezi olan Vatikan, vaka ve ölüm sayısında 1. sırada görünüyor. Vatikan’ı; San Marino, Andorra, Lüksemburg, İzlanda, Faroe Adaları, Cebelitarık, İspanya, İsviçre, İtalya, Lihtenştayn ve Monako izliyor. 

83 milyon nüfuslu Türkiye, demografik veriler dikkate alındığında vaka sayısında dünyada 48’inci, ölüm sayısında 42'nnci sırada bulunuyor.

Sadece tanı ve can kaybı sayılarının dikkate alındığı nispi olmayan mutlak rakamlarda ise Türkiye dünyada vaka sayısında 9'uncu, ölüm sayısında da 12'nci durumda görünüyor.

Vaka sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

 1. ABD
 2. İspanya
 3. İtalya
 4. Fransa
 5. Almanya
 6. Çin
 7. İran
 8. Birleşik Krallık
 9. Türkiye
 10. İsviçre
 11. Belçika
 12. Hollanda
 13. Kanada
 14. Avusturya
 15. Brezilya


Ölüm sayılarındaki mutlak sayı sıralamasında ilk 15 ülke şöyle:

 1. İtalya
 2. İspanya
 3. ABD
 4. Fransa
 5. Birleşik Krallık
 6. İran
 7. Çin
 8. Hollanda
 9. Belçika
 10. Almanya
 11. İsviçre
 12. Türkiye
 13. İsveç
 14. Brezilya
 15. Kanada
   
Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 17:23

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER