Türkiye Berkin için eylemde

Ülkenin dört bir yanında Berkin için eylem çağrıları yapılıyor...

Türkiye Berkin için eylemde

Ekmek almak için çıktığı evden polisin attığı gaz fişeğiyle başından vurulan ve 269 gün komada kalan 15 yaşındaki Berkin Elvan bugün hayatını kaybetti.

Berkin'in hayatını kaybettiği haberi duyulmasından sonra okulda, kampüste, sokakta, bakkal camlarında Berkin Elvan için mesajlar, anmalar, boykotlar başladı.

Ülkenin dört bir yanında Berkin için eylem çağrıları yapılıyor.

Ankara’da bir kişinin sabah saatlerinde başlattığı “Ben Berkin Elvan” eylemine katılım giderek artıyor.İzmir Karataş Lisesi öğrencileri derse girmeyerek oturma eylemi başlattı.
Avcılar Marmara caddesinde Ekmekli eylem
NTV binası önünde bir vatandaş ekmekli oturma eylemi yapıyor.
Koç Üniversitesi'nde öğrenciler ve çalışanlar yemekhane girişinde oturma eylemi yapıyor.Binlerce ODTÜ'lü yemekhaneye girdi.
Kartal Hukukçular Derneği eylemde "Sizin çocuklarınız çalıyor. Bizim çocuklarımız ölüyor" NTV önünde tek kişiyle başlayan eylem kalabalıklaşıyorİzmir Ekonomi Üniversitesi'nden çıkan binler Sakarya Caddesini trafiğe kapattı, AKP seçim bürosuna yürüyor.Bilkent Üniversitesi'nde hocalar ve öğrenciler Berkin Elvan için toplandı.ODTÜ'lüler kol kola girerek Başbakanlık'a doğru yürüyüşe geçtiler.NE OLMUŞTU?

İstanbul Okmeydanı'nda Mahmut Şevket Paşa Mahallesi'nde 16 Haziran 2013'te polis saldırısında başının arkasından yaralanan Elvan hastaneye kalbi durmuş olarak getirildi. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyata alındı, beyin kanaması geçirdi. Dört kez ameliyat oldu. 5 Ocak'ta yoğun bakımdayken 15 yaşına bastı. Komadaki 269. günde hayatını kaybetti.

Olayla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma yürütüyor. Ancak savcılık, Elvan ailesinin avukatlarının, "polislerin 'işkence ve insan öldürmeye teşebbüs suçu işlediğini, bu suçlamalarla soruşturma yürütülmesi gerektiğini' belirten suç duyurusunu dikkate almadı.

Polisler, Türk Ceza Kanunu'nun 256/1. maddesi uyarınca "zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılmasıyla" suçlanıyor. Soruşturmanın eski savcısı Adnan Çimen, görgü tanıklarına, "Berkin Elvan'ın cebinde veya elinde molotof, taş, torpil gibi maddeler var mıydı? Molotof attı mı?" diye sormuştu.  (Bianet, Gazeteport)

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 15:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER