TSK, IŞİD'in ismini değiştirdi!

Genelkurmay Başkanlığı resmi web sitesinde IŞİD adını değiştirip DEAŞ yaptı

TSK, IŞİD'in ismini değiştirdi!

Genelkurmay Başkanlığı resmi web sitesi için dün akıllı telefon uygulamasını devreye sokarken, "IŞİD" kısaltmasını da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın öncülük ettiği şekilde "DEAŞ" olarak değiştirdi.

Genelkurmay Başkanlığı’nın daha önceki açıklamalarında Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) kısalması yer alıyordu. Genelkurmay’ın, Kilis’in Elbeyi İlçesi’nde 4 Ocak’ta yaşanan bir olay, dün yapılan, “Türkiye’den Suriye’ye geçerek DEAŞ’a katılan dört kişi, Suriye’den Türkiye’ye yasadışı yollarla geçmeye çalışırken, güvenlik güçleri tarafından silahsız ve teçhizatsız olarak yakalanmıştır. Adli tahkikat başlatılmıştır” açıklamasıyla duyuruldu.

ERDOĞAN DEAŞ DEMİŞTİ 


Daha önceki tüm açıklamalarında Irak Şam İslam Devleti Terör Örgütü'nden Türkçe'de kullanılan kısaltılmış adıyla yani 'IŞİD' olarak bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Paris'e resmi ziyareti sırasında IŞİD için 'DEAŞ' terimini kullanmıştı.

Daha önceki açıklamalarında hep "IŞİD" kısaltmasını kullanan Erdoğan'ın Paris'te bunu değiştirmesi tesadüf değil. Çünkü Fransa hükümeti resmen, örgütün adından "DAESH" (Türkçe karşılığıyla DEAŞ) olarak bahsedilmesi için kampanya başlatmıştı.

DAESH (DEAŞ) örgütünün Arapçasının (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham) ilk harflerinden oluşuyor.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER