TSK'de yeni 'FETÖ' operasyonu

İzmir merkezli operasyon başlatıldı

TSK'de yeni 'FETÖ' operasyonu

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, 50 ilde "FETÖ'nün TSK yapılanması" iddiasıyla yeni bir operasyon başlattı. Soruşturma kapsamında 'mahrem imam'larla ankesörlü telefonlar üzerinden bağlantı kurdukları öne sürülen 295'i muvazzaf 304 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. 

Hakkında gözaltı kararı verilenlerden 193'ünün Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 111'inin Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yaptığı öğrenildi.

ÜST DÜZEY SUBAYLAR DA VAR

Şüpheliler arasında 5 albay, 1 yarbay, 1 binbaşı, 10 yüzbaşı, 53 üsteğmen, 5 teğmen, 221 astsubay, 7 uzman çavuş, 1 Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli sivil memur olduğu belirtildi. Sivil memura, askerlerden sorumlu 'mahrem imam' suçlaması yöneltiliyor.

868 KİŞİNİN İSMİ DE TSK'YE VERİLDİ

Ayrıca, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ile Kara ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarıyla veri paylaşımına dayalı ortak yürütülen çalışma sonucunda 'idari olarak FETÖ ile iltisakları tespit edildiği' gerekçesiyle aralarında albay, yarbay ve binbaşı gibi üst rütbede subayların da bulunduğu 704’ü muvazzaf 868 personel hakkında idari yönden gereğinin yapılması için delilleri içeren verilerin ilgili kuvvet komutanlıklarına gönderildiği belirtildi. 

Soruşturmanın, "FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik bugüne kadar yürütülen hedef sayısı ve nitelik açısından en geniş çaplı operasyon" konumunda olduğu ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2020, 14:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER